TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

piątek, 3 maja 2013

7. Bunkry. Wizyta w troszkę innym skansenie...

http://jerzy-foto.blogspot.com/2011/08/bunkry-ciag-dalszy-otoczyn-pomiedzy.html - tutaj poprzedni post o tzw. bunkrach.

Niedziela, ciepło zupełnie jak nie tego lata :-). Zaplanowałem wizytę w Skansenie fortecznym w Toruniu. Trudno, mógłbym leżeć nad jeziorem i się opalać, ale skansen jest otwarty (otwarty to jest zawsze:-) bo to szczere pole, ale nie ma przewodnika i kluczy...) w miesiącu tylko dwa razy. I tylko wtedy jest tam przewodnik. Ten skansen to dzieło zapaleńców, którzy postanowili zachować w pamięci to z czego Toruń słynie i wbrew powszechnej opinii nie są to pierniki :-) Toruń to wielka twierdza. Niestety wiele z architektury wojskowej miasta odchodzi w niepamięć, rozkradziona przez złomiarzy bądź zagarnięta przez chwassssty i krzrzrzaki... Jeśli oczekujecie jakichś super atrakcji to zawiedziecie się odwiedzając ten obiekt. Przewodnik ochotnik. 5zł zwiedzanie z przewodnikiem. Trawa i krzaki. Ale to nie o to chodzi. Nie ma kasy a tam można zobaczyć coś co mogłoby miastu kasę przynieść. Trochę historii miasta, wojska.
Na miejscu spotykam pana w kapeluszu, który na pierwszy rzut oka jest fascynatem tego co robi. Opowiada może mało profesjonalnie, ale za to bardzo ciekawie. Widać, że to nie są wyuczone na pamięć zdania z książek, Ja pytam i pytam... a pan przewodnik niestrudzenie odpowiada, opowiada, odpowiada, opowiada...
W skansenie trochę tego co stare trochę tego co współczesne. Warto tam się przejechać. Może kiedyś ten obiekt stanie się znany, bardzo znany, w świecie :-) http://www.torun.fortyfikacje.pl/ Nie chce mi się pisać szczegółów. Pod linkiem sobie można wszystko przeczytać. Dodam, że post ten właściwie stanowi kontynuacje tego co pisałem o bunkrach w rejonie Aleksandrowa. W skansenie znajduje się obecnie Tobruk spod jedynki tutaj przytargany na pamiątkę i ku uciesze gawiedzi. Dlatego post ten mieści się w ramach powołanej przeze mnie etykiety lokalne ciekawostki.Schron niemiecki wartowniczy z II Wojny.


Bateria półpancerna SLB - pruska.

Ciąg dalszy: http://jerzy-foto.blogspot.com/2014/04/budowle-hitlerowskie-w-rejonie-powiatu.html

7 komentarzy:

 1. Witam i zapraszam 02 października 2011 na nasz doroczny festyn militarny w Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń. Oprócz samego muzeum będzie wiele atrakcji:
  -wystawa sprzętu wojskowego
  -strzelnica broni ASG
  -wystawa modelarska
  -zjazdy na linach
  -grupy rekonstrukcji historycznej
  -zwiedzanie fortyfikacji
  Więc będzie na prawdę ciekawie;) pozdrawiam
  http://www.torun.fortyfikacje.pl/popup/2011-10_festyn.png
  Więcej na stronie muzeum

  OdpowiedzUsuń
 2. a dziękuję i pozdrawiam - jeśli nie będę mógł osobiście to polecam innym oglądaczom bloga :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. mam nadzieję że nie uraziłem pana w kapeluszu brakiem profesjonalizmu - chodziło mi w tym przypadku o profesjonalizm w sensie negatywnym :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. odświeżam posty o bunkrach tak aby były blisko siebie, posty nie bunkry

  OdpowiedzUsuń
 5. Jurku, a gdzie to jest dokładnie ten skansen?
  Może byłoby kiedyś po drodze, warto byłoby zajrzeć, bo jechać specjalnie to
  chyba jak na razie nie warto?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Podgórzu przy ul. Poznańskiej przy ulicy jest taki niby parking a po drugiej stronie cmentarz zdaje się. Dodałem mapę,

   Usuń
  2. jak klikniesz u góry w mapę w lokalizację też Ci wyjdzie

   Usuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.