TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

sobota, 26 marca 2011

Barbakan w Sierzchowie :-)

Sierzchowo - mała wieś w gminie Waganiec. W centrum, ciekawy, rzucający się w oczy obiekt. Zawsze się zastanawiałem co to jest? Albo raczej co to było? W necie gdzieś na stronie Urzędu Gminy Waganiec w jakimś opracowaniu dotyczącym gminy, znalazłem malutki fragment dotyczący tegoż zabytku. Piszą tam, iż była to kiedyś... kuźnia, adaptowana później na kaplicę. Jest to obiekt murowany z cegły (co widać) ośmioboczny z krenelażowymi fialami w narożnikach. Kuźnia? Mi kuźnia zwykle kojarzyła się z czymś inaczej wyglądającym. To wygląda jak jakaś wartownia, albo posterunek. Może to był biurowiec kuźni?:-) Korzystając z sobotniej pogody i odrobiny słońca zrobiłem kilka fotek obiektu. Pewnie - sądząc po stanie ścian - już niedługo będziemy się cieszyć jego widokiem.
Drzwi są zamknięte, ale do środka można zajrzeć przez wybite szyby. Nic ciekawego nie widać :-(
Jak się przyjrzeć to z lewej na dachu wykończenie tworzy jakby komin?

27.02.2012r.
Prawdopodobnie obiekt pochodzi z 1859r. ale nie jestem pewny. I jak wynika z Geoportalu znajduje się w rękach prywatnych. Nie znajduje się chyba także pod opieką konserwatora.
Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.