TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

poniedziałek, 20 lutego 2017

Kapliczka w rejonie Siarzewa i Podola.

(Publikacja: 20.02.17 r.)


Jadąc z Ciechocinka do Nieszawy drogą położoną równolegle do Wisły, po prawej stronie w pewnym momencie napotkamy taki oto obiekt. Kapliczka, która kształtem przypomina wiele z tych już wcześniej przeze mnie udokumentowanych na blogu. Jedyna różnica to ta, że tutaj poza frontem, na bokach "wieżyczki" także umieszczono figurki. Nie ujawniłem na niej żadnych napisów. Nie wiem z jakich lat pochodzi. Aczkolwiek mapy wskazują, że już przed w czasie i pewnie przed II Wojną Światową był tu podobny obiekt.


Dawna synagoga w Nieszawie


(Publikacja na blogu – 27.01.2015 r.)


Zwykle tworzenie postów o lokalnych ciekawostkach na blogu zaczynam od wizyty w terenie i zamieszczam w nich zdjęcia ukazujące jak dzisiaj prezentują się odwiedzane przeze mnie miejsca. W tym przypadku jest inaczej. Najpierw ...kiedyś…, potem …dzisiaj…
Nieszawa to ciekawe miejsce. Na bardzo małej przestrzeni zajmowanej przez miasteczko zgromadzono wiele interesujących dla poszukiwacza lokalnych ciekawostek i historii rzeczy.
synagoga_w_nieszawie


Synagoga w Nieszawie jak większość budowli żydowskich uległa zniszczeniu. Obecnie w tym miejscu znajduje się teren prywatnej działki. Jednak jest jeszcze coś co pozostało po dawnych czasach. Ogrodzenie, które znajdujemy na miejscu zdaje się być we fragmentach tym ze zdjęcia powyżej.
Ossendówka w Nieszawie

(Publikacja: 20.02.2017 r.)

Dawna Ossendówka dzisiaj.

6 lat (1932-1938)(Chociaż spotkałem się z publikacjami w których się pisze tylko o 4 latach od 1932 do 36) z dziejów przedwojennej Nieszawy wiąże się z nazwiskiem, które jednym mniej a innym bardziej jest znane. Bardziej znane jest zapewne tym, którzy zawodowo, bądź amatorsko parają się geografią.Kiedyś. Wygląda trochę inaczej. No cóż, przez tyle lat budynek mógł się zmienić.
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/118908/https://pl.wikipedia.org/wiki/Ferdynand_Ossendowski

Mowa tu będzie o prof. dr. Antonim Ferdynandzie Ossendowskim. Niektórzy mówią, że to polski Indiana Jones. 
W Nieszawie przy ul. Bulwar 34 nad brzegiem Wisły stoi niepozorny dom. Na nim umieszczono pamiątkową tablicę. Na niej napis: 
"OSSENDÓWKA" 
W tym domu przebywał w latach 1932-1938 Ferdynand Antoni Ossendowski(1876-1945)
Honorowy obywatel miasta Nieszawy - 1933. Polski pisarz. Publicysta. Podróżnik.Doktor nauk chemicznych. Członek Akademii Francuskiej.

Zima w mieście.Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.