TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

sobota, 13 sierpnia 2011

Wycieczka na poligon. Śladem wąskotorówki.

Zrobiło się ładnie. Rower między nogi. W trasę. Na Wodek. W poszukiwaniu śladów po starej poligonowej kolejce wąskotorowej. Po drodze przy drodze wiele miejsc ze śladami po osadach ludzkich. Na wysokości dawnej miejscowości Popioły, po prawej stronie drogi - w kierunku Suchatówki, charakterystyczna równa linia drzew. Droga w krzaki. Rowy i wykopy. W krzakach fragmenty murów. Na powyższej mapie to mniej więcej centrum na północ od drogi.
Widok na drogę. Pamiętam jak za szkolnych czasów przejeżdżając drogą zastanowiło mnie dlaczego drzewa w "lesie" rosną rzędami... :-) I na końcu dowiedziałem się włażąc na pozostałości po zabudowaniach. Park jakiś, czy cuś...
Fragmenty budowli. Na starych przedwojennych mapach są tu wsie. Popioły... tak się ta miejscowość zdaję się nazywała.

Skręcam w prawo na tzw. Drogę Wodecką. W kierunku Torunia ok. 3km. Tuż przy drodze na starych mapach widnieje tor kolejki wąskotorowej. W terenie po lewej stronie, drogi patrząc na Toruń widzę nasyp. Nasyp miejscami przechodzi w wykop. To pewnie to! Regularna linia. 
Nasyp.Tutaj nasyp przechodzi w wykop.
"W 1874 r.wydano przepis o przymusowym wykupie terenów na potrzeby wojska w pobliżu twierdz i poligonów. Wybudowano istniejącą do dziś bocznicę kolejową z Czerniewic do składów amunicyjnych oraz doprowadzono kolejkę wąskotorową (już nie istniejącą) w głąb poligonu. Stacja przeładunkowa między koleją normalnotorową a wąskotorową znajdowała się przy ul. Podgórskiej, blisko fortu kolejowego. (...) Po powiększeniu jego terytorium o teren koło Chorągiewki i Kijewa (darowizna kpt. Michała Wieliczko-Wielickiego) w 1927 r. poligon liczył prawie 4000 ha i był nowocześnie wyposażony. Dysponował wyznaczonymi stanowiskami ogniowymi z zaopatrzeniem w amunicję za pomocą kolejki wąskotorowej"  2007 Kujawy i Pomorze Nr 1. Stanisław Wasilewski, Andrzej Hermann. Toruński Poligon Artyleryjski.
Pierwsze opisane ćwiczenia artyleryjskie odbyły się pod Toruniem w 1607r. (patrz w/w publikacja). Od tego czasu poligon kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Dzisiaj pewnie nikt nie jest wstanie powiedzieć, która budowla ile ma lat i przez kogo została postawiona.

Dalej droga Wodecka prowadzi w kierunku Podgórza. Po drodze mijam samotną mogiłę. Pamiętam, że kiedyś była na tym grobie zdaje się czerwona gwiazda. Tuż obok jakaś konstrukcja poligonowa. Nasyp ze schodami i coś u góry. Jakby wentylacja. Otwory. Nie wiem.
Grób (w książce Zarys dziejów Aleksandrowa Kuj. pod redakcją Andrzeja Cieśli znalazłem info., że 26 letni płk. Imajczew zginął podczas rozminowywania poligonu 8.02.1945 r. Może to jest właśnie grób Imajczewa.


Na moje to mógłby być skład paliw o ile w ziemi tkwią zbiorniki :-)

Mapa z lat jak wskazuje zapis 20-tych XXw. Zaznaczyłem obszar na którym widoczna jest trasa kolejki poligonowej. Jak widać prowadziła przy drodze Wodeckiej oraz trasie Warszawskiej i naokoło poligonu ówczesnego poligonu. Strzałka wskazuje miejsce z mapy poniżej - skrzyżowanie torów z drogą (wg mnie).


Przesuwaj powyższą mapę a zobaczysz całą drogę Wodecką.

http://www.torun.fortyfikacje.pl/ Stare pocztówki z Torunia. Poligon.Wąskotorówka. 

Jadąc dalej po lewej natrafimy na tzw."Biały Zamek." Dziwna budowla. Pewnie jakaś pruska konstrukcja poligonowa do ćwiczeń. O czym świadczy wystrój; wieżyczki, mury obronne - neogotyk? :-)

Potem po prawej stronie drogi samotny krzyż informujący o czyjejś tragicznej śmierci w latach 90-tych XXw. oraz znowu jakieś dziwne stare konstrukcje betonowe. Wyglądające jak betonowe koryto oraz jakaś studnia. Właz, drabinka, nadbudowa. Jak groby. Dziwnie bo nieregularnie rozrzucane w terenie.W pewnym momencie trafiam na znaczny ubytek  asfalcie drogi. Pod spodem regularna kostka. Hmm to pewnie jeszcze przedwojenna droga. Chociaż w Wilczym Szańcu taka droga jest z asfaltem na kamieniach. Hmmm...? Może ten asfalt to jeszcze Niemcy zostawili?

Wracając po przekroczeniu drogi szosy na Suchatówkę wjechałem jeszcze kawałek w przedłużenie powyższej drogi w kierunku Grabia. Tutaj także spod asfaltu wychodzą kamienie. Jednak wyglądają trochę mniej efektownie. Kratka już nie jest taka regularna. Więcej kamiennego drobiazgu.
Tutaj zaraz po wjeździe napotkamy podobną konstrukcję jak ta opisana powyżej - nasyp ze schodami. Widoczny także betonowy zjazd z drogi pod nasyp.

Łącznie przejechałem ok. 40km. Po drodze spotkałem grzybiarzy z Torunia i Aleksandrowa. Rowerzystów i biegaczy. Uczęszczana trasa :-) 
Tereny poligonu to bardzo malownicze krajobrazy, dzika przyroda, które można zobaczyć przemierzając te tereny. Oczywiście nie wchodzimy na poligon kiedy są strzelania. Nie zbieramy także żadnych metali - mogą wybuchnąć! 
Poniżej kilka fot wykonanych na przestrzeni lat.Poligonowe LCD.

Droga dla czołgów? Droga pożarowa? Autostrada w lesie. Sam piach.

Trasa dla chętnych.

48 komentarzy:

 1. Ten zamek to żadna pruska konstrukcja, raczej polska i to niezbyt stara - tu jest więcej zdjęć:
  http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7154
  Zresztą aż tak na budowlach się nie znam, żeby ich wiek oceniać na podstawie zdjęć.

  Jeszcze mam takie pytanie, czy po miejscowości Popioły zostało COKOLWIEK, co można zobaczyć na własne oczy?

  OdpowiedzUsuń
 2. nie wiem dlaczego sądzisz że polska i że nie stara?(nie wiem co uważasz pod pojęciem stara?) poligon ma wiele budowli, które pochodzą z czasów przedwojennych i wojennych. czy autorem byli pruscy czy polscy użytkownicy poligonu nie wiem ale raczej budowanie tego typu budowli przez wojsko po wojnie mijałoby się z celem (no chyba że chcieli poćwiczyć obleganie Malborka:-))) (sądząc po stylizowaniu. wieżyczki itp. neogotyk?) pewnie że to nie zamek bo to na pierwszy rzut oka wygląda na imitacje budowli :-) Po Popiołach pozostało to co napisałem dziury, doły i fragmenty murów. tak jak po reszcie wsi, które były na poligonie.

  OdpowiedzUsuń
 3. jak się nie znamy to nie oceniamy che che najlepiej pojechać i samemu zobaczyć na żywo - pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój szanowny redakcyjny kolega Konwicki ma rację, zamek na poligonie jest przykładem bardzo neo-gotyku. Ktoś mi już coś o tej konstrukcji opowiadał, postaram się dotrzeć do źródła i dać znać.
  Tą kolejką bardzo mnie ucieszyłeś i zainteresowałeś. Kilka razy pisałem o niej w gazecie, Czytelnicy, którzy się po tym zgłosili, podzielili się fajnymi wspomnieniami. Ja jednak skupiłem się na jej toruńskim odcinku, zatem za każdym razem, gdy słyszałem "no i szła ona dalej na poligon", zawracałem. A szkoda. No i to zdjęcie... Popytam, jak ona wyglądała.
  Poe zdrowy
  Sz.

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo było by fajnie gdybyś coś o tym zamku znalazł bo faktycznie nikt nic nie wie - czeski film... co do kolejki to faktycznie ciekawostka. ten wasz skansen forteczny to dobry pomysł tylko jakoś mało rozpropagowany - będąc na miejscu zapomniałem wrzucić grosik na remonty do puszki to teraz po znajomości może coś załatwię w prasie - pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te nasypy z wentylacją,o których Pan pisze to zbiorniki przeciwpożarowe.Pozdrawiam

   Usuń
 6. che che czyli byłem blisko tylko zamiast ropy to woda :-)) dzięki

  OdpowiedzUsuń
 7. w wikimapii ktoś napisał że w/w mogiła to mogiła niejakiego majora Karabanowa, jakoby poległego podczas podchodzenia pod miasto

  OdpowiedzUsuń
 8. Ppomnik Imajczewa na wódeckiej biały pomnik.

  OdpowiedzUsuń
 9. A ta droga z kamieniami ładnymi to zostawili je żeby zobaczyć jak droga wyglądała i był do szlak z Grabia do Torunia wódecka czyli pili i przemycali wódkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na jedne z WIGowskich map ta droga nosi miano Drogi do Wódek... :-) tak więc jak widać nazwa przez lata różne formy przyjmowała. Do Wódek? Może chodziło o gorzelnie w Popiołach? A może o posiadłości Wodzyńskich? A może o przemytników? kto to wie...

   Usuń
  2. Bo byla lesniczowka Wudek na tej drodze. Jeszcze przed poligonem. Zreszta bylo kilka takich lesniczowek.Do zobaczenia na Malinowce.

   Usuń
  3. Tak to jest jak się nie czyta wszystkiego. O tym, że była to wiemy, ale skąd w takim razie nazwa leśniczówki? :-)))) Na jakiej MAlinówce?

   Usuń
 10. A co do tych torów może gdzieś są jeszcze saperka w dłoń i zobaczymy;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MATRIX!!! Wybacz, ale rzucasz te komentarze bez składu i ładu... po pierwsze skąd wiesz że Imajczewa a nie Karabanowa jak to ktoś napisał? Byłeś tam kiedy były tablice? po drugie co zostawili? kamienie? wojsko? nie posądzam tej formacji o taką dbałość o "zabytki" poligonu... po raz któryś z rzędu rzucasz jakieś informacje, ale nie podajesz skąd czerpiesz wiedzę! Droga to o ile pamiętam nazywała się w oryginale WODECKA. Była tam leśniczówka o nazwie WODEK! nie widziałem nigdzie nazwy "Leśniczówka WÓDEK" ! Co do torów życzę powodzenia... ?

   Usuń
  2. jeszcze raz któryś już z rzędu proszę ciebie o umiar i spokój. jeśli dalej będziesz rzucał informację gdzie popadie i jak popadnie nie czytając potem moich komentarzy będę musiał ciebie w końcu zacząć usuwać - a tego nie chcę! MATRIX to tylko film a nie rzeczywistość -na tym blogu ma być porządek!!!

   Usuń
  3. nie sądzisz że nazwa wodek może pochodzić od właścicieli okolicznych ziem, którzy tam mieli lasy... Wodzińskich ze Służewa?

   Usuń
  4. Rozbawiłeś mnie tą saperką :-)) chcesz przekopać całe torowisko z GPS-em czy masz może wykrywacz metali? che che

   Usuń
 11. Odpowiedzi
  1. i tak trzymaj porządek w kwitach musi być! bez względu na ustrój... ;-) twoja znajomość poligonu na pewno tu się przyda, ale nie powtarzajmy bez sprawdzenia tych głupot, które przez lata funkcjonują wśród społeczności lokalnej. na tego bloga zaglądają historycy, więc trzymajmy jaki taki poziom - pozdrawiam

   Usuń
 12. Zapał i optymizm to super sprawa i połowa sukcesu przy wielu sprawach. Ale w większości przypadków potrzebne jest jeszcze odpowiednie przygotowanie. Tak myślę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam

  pomyslalem że udostępnie wam moje zdjecia z poligonu może znacie jakieś interesujące miejsca w toruniu?

  http://imageshack.us/g/1/9809989/

  OdpowiedzUsuń
 14. Rzutnia Granatów na Grunwaldzie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Krzyż, popatrz na sylwetkę z tabliczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piotrze chyba się pomyliłeś co do tej sylwetki... http://wikimapia.org/#lat=52.9523301&lon=18.6229752&z=18&l=28&m=b&show=/showphoto/?obj=25849118&type=1&lng=28&id=2841029

   Usuń
 16. Ten bunkier czarny anonimowy gdzie jest?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jaki bunkier? ja tu nie widzę żadnego bunkra na moich fotach?

   Usuń
  2. matrix ty jak zwykle... pisz do kogo się zwracasz... pytasz o schron na zdjęciach z komentarzy? w opcjach masz ODPOWIEDZI! pytaj się autora! Anonimowy - podpisuj się choćby pseudonimem!!! i wszędzie ma być ten sam!! dlaczego? bo po pierwsze robi się bałagan jak więcej takich przypadkowych gości się zbiera w dyskusji po drugie jak się coś pisze to trzeba za to odpowiadać!!! za komentarze typu: ale fajnie... bez podpisu z góry dziękuję... sam se mogę takich 500 nawypisywać - pytanie co mi po nich?!!!

   Usuń
 17. MatriX14 października 2012 21:54
  Znalazłem ciekawe świeżo dodane miejsce na wikimapie http://wikimapia.org/#lat=52.961291&lon=18.5901492&z=19&l=28&m=b&v=8&show=/25715429/Schron-obserwacyjny ciekawe skąd te tory ;-) -
  matrix chyba tu chciałeś to napisać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no cóż mogą być, że to z tej właśnie co po poligonie jeździła. pytanie tylko czy to tory faktycznie?

   Usuń
  2. Tory wąsko torowe są na 100% bo te zdjęcie robił czynny żołnierz z poligonu i mówił że wie.

   Usuń
 18. ten bunkier na zdjeciach jest na gorze Czarnieckiego niestety do niego nie można wejść ponieważ jest podlaczony alarm

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. poligon to poligon. co prawda lata świetności ma już za sobą, jednak nadal to obiekt wojskowy i łażenie po nim jak po parku nie jest wskazane!

   Usuń
  2. Anonimowy ten gdzie jest bunkier ? http://imageshack.us/photo/my-images/209/dsc00307p.jpg/

   Usuń
  3. toć chyba ci napisał że na górze Czarnieckiego? i że jest alarm.

   Usuń
  4. To nie ten bo byłem tam gdzie alarm to jest gdzieś w tej okolicy. Góra Ucho może tam jakiś jest Schron.

   Usuń
 19. W tym roku wybierasz się jeszcze na jakąś wycieczkę??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy a ty tak sobie zwiedzasz poligon rowerm z Torunia jesteś?

   Usuń
 20. A tak sobie zwiedzam jestem z pod torunia

  OdpowiedzUsuń
 21. "Droga dla czołgów? Droga pożarowa? Autostrada w lesie. Sam piach." - To pas przeciwpożarowy klasy C
  "...znowu jakieś dziwne stare konstrukcje betonowe. Wyglądające jak betonowe koryto oraz jakaś studnia. Właz, drabinka, nadbudowa. Jak groby. Dziwnie bo nieregularnie rozrzucane w terenie." - To studnia i koryta do pojenia koni. Jest kilka takich na poligonie. Przed II wojną światową konie ciągnęły działa a to cały czas był i jest poligon artyleryjski.
  Po kolejce wąskotorowej zostały tylko nasypy i wykopy łatwe do odnalezienia bo charakterystyczne w terenie. W muzeum artylerii w Toruniu jest wystawa o kolejce wąskotorowej na poligonie. Polecam.
  Nie zapominajcie, że poligon jest terenem zamkniętym nie tylko w czasie ćwiczeń wojskowych a przebywanie na jego terenie bez specjalnej przepustki jest zagrożone karą grzywny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a dziękuję za info o studni - faktycznie to może być koryto... dzięki za te info. pozdrawiam. a co do łażenia po poligonie to pewnie nawet zagrożenie karą grzywny nie odstraszy wielbicieli grzybów i militariów. ale dobrze, że o tym przypominasz.

   Usuń
 22. nooo nooo żanarmeria i w niedzielę pracuje ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wróg nie śpi żandarmeria czuwa... i bardzo dobrze. Dodam jeszcze że nie powinno się tam zbierać grzybów i granatów!

   Usuń
 23. Skąd się wzięła nazwa drogi "Wodecka"? Domyślam się, że to od dawnej leśniczówki Wodek (jest na mapie z 1930 roku), ale skąd taka nazwa? Miejscowość, nazwisko leśniczego...?

  Zastanawia mnie też nazwa "Frydolina" (na tej samej mapie w miejscu gdzie krzyżuje się droga Wodecka z szosą służewską). Od czego ta nazwa pochodzi?

  Pozdrawiam
  Mariusz
  sta.mar@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 24. słyszałem że od przemytu wódki przez granicę. mi ta nazwa kojarzy się trochę z wodzyńskimi którzy to mieli swe dobra w Służewie i okoliczne lasy.

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie sądzę aby nazwa pochodziła od wódki lub rodziny Wodzińskich! ;-)
  Tam była leśniczówka o nazwie Wodek i stąd zapewne nazwa drogi przebiegającej obok. Zobacz na mapkę jaką wstawiłem w ostatnim poście w tym wątku:
  http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=181&t=27489&sid=d6d4874fd517c7de475ac4c40a91f396&start=25

  Dla mnie zagadką jest nazwa Frydolina?


  Pozdrawiam
  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
 26. Leśniczówka Wodek stała w tym miejscu N52.91527 E18.58057
  Podobno można tam jeszcze znaleźć ślady fundamentów.

  http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=15&lat=52.91527&lon=18.58057&layers=0000B0FTF&mlat=52.91523&mlon=18.58067&mbody=Le%C5%9Bnicz%C3%B3wka%20Wodek


  Pozdrawiam
  Mariusz

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.