TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

środa, 2 marca 2016

Rodzynek w rejonie Kolonii Sędzin

(Publikacja 2.03.2016 r.)
Zwykle kiedy przyjrzę się bliżej, napotkanej po drodze kapliczce okazuje się, iż data powstania wiąże się z zakończeniem wojny. Rok 1945 i bliżej naszych czasów. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwym rodzynkiem. Rok... 1889! Pytanie tylko czy jest to oryginał, czy po prostu po wojnie odtworzono wygląd oryginału. Czyżby podczas wojny nie zniszczono tej budowli? Bo tak podobno się podczas okupacji działo.


Napis głosi:
"Fóndatorzy Ludwik i Agnieszka z Obiatów
Kudłak
Małrzonkowie
".

Z tyłu widoczna data.
Poniżej zdjęcie ze strony: http://www.bikop.eu/dlibra/docmetadata?id=6252. Data wg tej strony to ok. roku 1915. 
Na zdjęciu: Festgsb. - Hptm. Schwarz, Hptm. Wollseifen i Adj. Feldw. - Ltn. Reck.


8 komentarzy:

 1. Proszę spojrzeć na to zdjęcie: www.bikop.eu/dlibra/docmetadata?id=6252
  Według opisu kapliczka stała bezpośrednio przy dawnym cmentarzu. Widać ogrodzenie od pola grobowego. Być może pochowano tam fundatorów kapliczki? Nie wiadomo. Dodałem cmentarz na Lapidaria, ale chciałbym znaleźć gdzieś jeszcze jakieś potwierdzenie jego faktu istnienia. Bo może to wcale nie był cmentarz tylko taki ogródek przy kapliczce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Świetne foto. Dzięki. Jednak co do grobu. Ja się co prawda na tym nie znam, ale ja bym stwierdził, że to raczej nie istniejące ogrodzenie kapliczki.

   Usuń
  2. Również tak uważam. W opisie zdjęcia był jednak cmentarz. Może ktoś z czytelników bloga potwierdzi to albo zaprzeczy.

   Usuń
  3. Gdzieś w necie też spotkałem się z takim opisem tej kapliczki. Jednak na starych mapach nic tam nie ma poza krzyżem kapliczki.

   Usuń
 2. jestem obecnym włascicielem tej kapliczki odp na każde pytanie tam nie bylo cmentarza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy wiadomo coś o jej powstaniu? Kim byli fundatorzy? Czy dotrwała do naszych czasów w stanie nienaruszonym?

   Usuń
 3. Nazywam się Kudłak i niedawno zacząłem interesować się historią mojej rodziny. Ludwik i Agnieszka Kudłak byli moimi pradziadkami. Mieszkali w domu w Kolonii Sędzin pod numerem 8. Byli właścicielami dużego jak na ówczesne czasy majątku wielkości około 35 ha. Wg mojego ojca pochowani zostali na cmentarzu w Sędzinie.
  Bardzo chciałbym dowiedzieć się dlaczego ufundowali tę kapliczkę. Być może jakieś informacje można znaleźć w dokumentach kościelnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa informacja. Życzę powodzenia w poszukiwaniach. Czekam na wiadomość.

   Usuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.