TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

środa, 6 kwietnia 2016

Składy niemieckiej amunicji w Straszewie.

(Publikacja: 06.04.2016 r.)Kolejne ciekawe i do końca nie zidentyfikowane przeze mnie miejsce na mapie lokalnych ciekawostek w rejonie powiatu aleksandrowskiego. Teren tu strasznie nierówny. Widoczne okrągłe zagłębienia jak po wybuchach. Lasek ten znajduje się przy drodze ze Straszewa do Konecka w rejonie Rybna. Wg uzyskanych informacji był tu podczas II wojny światowej, skład amunicji okupanta. 
W Wikipedii pod hasłem Kościół Św. Prokopa w Konecku znalazłem informację, iż wieża kościoła uległa zniszczeniu podczas II wojny na skutek wysadzania przez Niemców pocisków artyleryjskich w pobliskim Straszewie(?)
Poza tym wszystkim w miejscu tym przebiega stara linia kolejki wąskotorowej. No cóż może chodziło o łatwy i już istniejący środek transportu?
Obraz z Lidara
Kolejny tym razem materialny dowód na istnienie w tym miejscu składów amunicji to odnalezione tam swego czasu i zabezpieczone przez wojsko niewybuchy. Jedno małe "ale". Na zdjęciu widoczna jest ewidentnie bomba lotnicza. Tak więc może nie był to skład amunicji artyleryjskiej a może to nie Niemcy uciekając wysadzali skład, ale po prostu został on zbombardowany.Na zdjęciach widoczne 100 kg. bomby lotnicze.
A teraz rodzynek: Penetrując lasek natrafiam na starą stodołę - jakieś zabudowanie gospodarcze. Ziemianka? Żeby nie miejsce pewnie bym to olał, ale tutaj zaraz wyobraźnia podpowiada różne rzeczy... Schron?
Szukam informacji u tych co wiedzą lepiej.
To podobno niemiecki schron przeciwlotniczy :-) LSR "Luftschutzraum".

2 komentarze:

  1. Czytałem kiedyś o bitwie nad Poczałkowem, podobno spadło tam kilka samolotów. Podobno było tam też lotnisko polowe tylko nie do końca wiadomo w którym dokładnie miejscu, a na wikimapii też jeszcze nikt tego nie zaznaczył. Niestety każdy, którego pytam z tamtych okolic ni nie wie. Może to jest pomysł na kolejny post na Pana blogu? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Zgadza się bitwa powietrzna nad Poczałkowem dość mocno już zapuściła korzenie w świadomości regionalistów. Ale faktycznie ja również nigdy nie spotkałem się z konkretnym pozycjonowaniem lotniska. Co do postu to faktycznie jest to pomysł. O tym samym pomyślałem.

      Usuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.