TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

wtorek, 5 kwietnia 2016

5. Bunkry - ciąg dalszy. Rejon trasy A1.Tak to nie koniec. W rejonie jedynki idąc równolegle do Tążyny, Niemcy zostawili nam jeszcze 2 Tobruki. No cóż kiedyś dawno temu zrobiłem sobie wycieczkę pieszą okopami od torów do jedynki, niestety było to dawno i nie pamiętam tego co wtedy zobaczyłem. Obecnie posiłkuję się tym co znalazłem w Wikimapii i w gazetach. Niestety te tereny gdzie miały być Tobruki, obecnie zostały zajęte przez budowniczych autostrady. Niedawno jeden z tych schronów został wykopany i przewieziony do skansenu fortyfikacji Torunia o czym donosiły media lokalne. Drugi leży na boku przy jedynce. Widać go z daleka jadąc od Torunia.
Tobruk sfotografowany przez mój aparat w Skansenie w Toruniu. To ten przeniesiony spod jedynki.

..................................................................................................................................................5 - to sumując razem ...


30 schronów Ringstand 58c (prawdopodobnie - 32) i 
3 schrony bierne Regelbau 668.Tobruki
5 Tobruków w rejonie autostrady (z czego jeden jest w skansenie a jeden zniknął),
7 w rejonie Otłoczynka,
7 w Służewie (+ 2? zakopane?),
5 w Przybranowie
2 w Straszewie
5 w Zakrzewie.Regalbau
2 schrony bierne przy torach,
1 w okolicy Służewa (Pieczenia).

:
Na tej stronie fotorelacja z akcji ratowania schronu i inne ciekawe informacje.


09.05.2014. ...............................................................................................................................................

Jak się dziś okazuje w rejonie nowo powstałej autostrady jest jeszcze jeden betonowy pomnik po hitlerowcach. Jest on na wzgórzu tuż przy płocie autostrady. Dodatkowo informuję, że Tobruk przewrócony na boku leżący na budowie obecnie zniknął z powierzchni ziemi.05.05.2015 r.
Rejon dzisiejszej autostrady przy Otłoczynie jak się okazuje był jednak silniej obsadzony Tobrukami. Są tam jeszcze dwa schrony. To razem 5.

www.torun.fortyfikacje.pl
Dalszy ciąg:http://jerzy-foto.blogspot.com/2011/08/bunkry-ciag-dalszy-otoczyn-pomiedzy.html

9 komentarzy:

 1. Uwaga proszę zamieszczać komentarze tematycznie związane z postami. Wszelkie inne proszę przesyłać na maila. Wszelkie inne będą przeze mnie usuwane. Przykro mi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Liczba Tobruków zmienia się. Jeśli kogoś zainteresował temat umocnień południowych twierdzy Toruń to zapraszam do odwiedzenia tych postów. Jak się okazuje nie wszystko jeszcze odkryłem... :-))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ponieważ niektóre posty są kontynuowane w miarę poszerzania wiedzy i zdobywania informacji odświeżam je dzięki opcjom Bloga i wrzucam na koniec... czy na początek. W każdym razie to co stare staje się znowu świeże :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, wiem, że w Seroczkach na skraju parku od strony Zakrzewa znajdują się dwa duże schrony, do tego jest tam duży kwadratowy kamień z hakiem u góry, wyglądający tak jakby coś pod sobą ukrywał. Może to również Pana zainteresuje. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Schrony? Super. Poszukam. Kamień z hakiem? Ciekawostka? :-) Poszukam. Dzięki za info. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Skąd ta informacja że to schrony? W sumie to nie wygląda jak schrony.

   Usuń
 5. Najlepsze jest to, że rozmawiałem z mieszkańcami Seroczek kilkukrotnie. Często tam bywam u rodziny i od kilkunastu osób słyszałem o lotnisku które miało być gdzieś za parkiem. Może schrony mają związek z tym lotniskiem? Kto wie.. Jeszcze kilka lat temu stał tam olbrzymi stary dąb, który z resztą leży teraz przewrócony łącząc dwa brzegi kanału, ale podobno na nim był podczas okupacji jakiś punkt obserwacyjny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Punkt obserwacyjny... na drzewie? :-) Watpie. Myslę że w tych czasach było już wszystkich stać na wybudowanie czegoś solidniejszego. Ja słyszałem o wieży obserwacyjnej a to by się pokrywało z legendą o drzewie.

   Usuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.