TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

wtorek, 30 września 2014

Pomnik Traugutta w Ciechocinku

Znajdź szczegóły, którymi różnią się te dwa obrazki.

(Data publikacji na blogu: 30.09.2014 r.)
Fotopolska_517614
Wg podpisu pod zdjęciem - http://fotopolska.eu/517614,foto.html, zdjęcie pochodzi z lat 1929-1930.
Nie trzeba się długo przypatrywać, żeby stwierdzić jak bardzo powyższe fotografie różnią się między sobą. Pomnik Romualda Traugutta w Ciechocinku, który obecnie można tam zobaczyć to dzieło powojenne. I jak przystało na warunki powojenne, jest zdecydowanie skromniejszy niż oryginał przedwojenny. A szkoda bo moim zdaniem tamten był zdecydowanie efektowniejszy.


Jedyna informacja dotycząca tego miejsca, którą znalazłem w necie, pochodzi stąd: http://www.ciechocinek.pl/upload/file/zdroj/2007/marzec/5-3-2007-1.pdf.
Aldona Nocna w 2007r. w Zdroju Ciechocińskim zamieściła artykuł z którego dowiadujemy się, że uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się w roku 1929, dnia 18 sierpnia.  Na pomniku znajdowało się wtedy popiersie Traugutta a orzeł nie miał korony. W czasie wojny pomnik zniszczył okupant. Po wojnie został odbudowany już w 1945 r. w zmienionej wersji. Później założono jeszcze, nie wiedzieć czemu orłowi koronę. Szkoda, że przy pomniku nie ma żadnej informacji o historii tego miejsca. Może warto by zrobić tablicę ze zdjęciem oryginału i wzmianką odbiegającą od tego co można by przeczytać w Wikipedii. Dodam na marginesie, że w Wikipedii tego pomnika nie znalazłem.

Fotopolska_342188
Wg podpisu – rok 1953 (jw.).


20.10.2014 r. ............................................................................................................................................
Ciekawostka. W artykule Aldony Nocnej pt.: Kult Staszica w Ciechocinku, który był zamieszczony w Zdroju Ciechocińskim w 2005 r. została prawdopodobnie przez pomyłkę dodana ilustracja, przedstawiająca stary pomnik z podpisem: "projekt pomnika". http://www.ciechocinek.pl/upload/file/zdroj/2005/listopad/11-11-2005-1.pdf.

3 komentarze:

  1. Kamień który został użyty do budowy pierwszego pomnika Traugutta pochodził z rozbiórki jednej z warszawskich cerkwi. Z.

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś mi w ostatniej informacji nie pasuje. Na czym opiera się informacja o cegle z Warszawy?
    W pobliżu Ciechocinka było dość wysokiej klasy cegły i nie trzeba było jej sprowadzać, co wiązałoby się z dużymi kosztami, aż z Warszawy.

    OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.