TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

niedziela, 28 września 2014

Wieża ciśnień w Aleksandrowie Kuj.

Wieża radości, wieża samotności.

(Data opublikowania: 28.09.2014 r.)Wieża radości, wieża samotności. Taki tytuł nosiła piosenka zespołu, którego słuchano w latach 80-tych. Sztywny Pal Azji. Nazwa pasująca do tytułu. Wieża sztywna jak pal Azji. Zwykle taka powinna być wieża. Niestety ta wieża jest z roku na rok coraz mniej sztywna. Może jeszcze nie chwieje się w posadach, ale za to zrobiła się pusta w środku i odrapana na zewnątrz. Jej pierwotne przeznaczenie jest znane, jednak przyszłość już nie. Rzadko się zdarza aby budynki budowane w czasach współczesnym dalekich, pozostały wierne funkcjom, które kiedyś spełniały. I w tym przypadku niestety tak się stało. Budynek zupełnie przestał być potrzebny jego użytkownikom. Wieża powstała (Piotr Brzeziński - Systematyka kujawsko-pomorskich kolejowych wież ciśnień. www.pif.zut.edu.pl/pif-19_pdf/B-02_PiF19_Brzezinski.pdf.) w 1895 r. co wskazuje nam data zamieszczona na budynku. Wieże ciśnień w kujawsko-pomorskim miały zacząć powstawać w drugiej połowie XIX w. A do czego służyły? Stanowiły jeden z wielu elementów zespołu urządzeń dostarczających wodę do parowozów lub urządzeń infrastruktury kolejowej. Schemat działania w skrócie był następujący: woda-ujęcie-filtry-przepompownia-wieża ciśnień-żuraw wodny-odbiorca czyli parowóz. W Aleksandrowie Kuj. żuraw wodny, przypominający wyglądem olbrzymią pompę stoi jeszcze na peronie w pobliżu nowego wiaduktu.


UśmiechMożna by się tutaj bronić przed wrogim atakiem jak w zamkowej wieży.
Zachowany element wyposażenia wieży. 


Kiedyś na górę prowadziła drabina. Obecnie z dawnego wyposażenia wieży zachowała się stylowa balustrada.Wskazywanie do góry
Aż dziwne, że ten element wyposażenia dworca zachował się do dzisiaj. 
6 komentarzy:

 1. Dość unikalny budynek, wieże ciśnień przeważnie budowane były na planie okręgu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. No cóż, faktycznie jak sobie kojarzę mijane po drodze w Polsce to zwykle były tradycyjnie okrągłe.

   Usuń
 2. Można tam wejść jak widać. Ciekawe od ilu lat jest nie czynna? Bo na karku ma już 119 lat. Może wiąże się z nią jakaś ciekawa historia, a my nic o niej nie wiemy trzeba by spytać się okolicznych tubylców :-) A cegła może pochodzi z naszej cegielni? Są zdjęcia z jej najlepszych lat świetności?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ktoś notorycznie zrywa kłódkę, także czasem można. Niestety można tam było kiedyś wejść zawsze ponieważ nie było zamknięte. Od tego czasu zrobiło się tam bardzo pusto.

   Usuń
 3. Tu też znalazłem stare zdjęcia http://fotopolska.eu/Aleksandrow_Kujawski/b4772,Dworzec_kolejowy.html

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.