TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

niedziela, 26 czerwca 2011

Post 4. Pieniny.

Zapora w Niedzicy - Krościenko nad Dunajcem - Trzy Korony - Zamek Pieniński - Sromowce Niżne - Červený Kláštor
(UWAGA - duże zdjęcia! Dla lepszego odbioru od razu wciśnij klawisz F11 na górze klawiatury.)

Byłem w Pieninach.
Co zobaczyłem to na fotach uwieczniłem.

Niedaleko Czorsztyna znajduje się kontrowersyjny pomnik utrwalaczy władzy ludowej na Podhalu. Organy. Słyszałem, że na wietrze miały grać, ale nikt ich jeszcze nie słyszał. Widać, że utrwalacze poszli w zapomnienie bo i pomnik jakby zaniedbany. Taka duża sterta złomu na wzgórzu. Autor... W Hasior. Nie gustuję w takich monumentach.Na Zaporze w Niedzicy. Pojawiło się takie malowidło. Fajny pomysł.
Myślę, że odpowiednich warunkach oświetleniowych efekt musi być ciekawy. Tutaj info o tym malowidle: www.niedzica.pl/aktualnosci?NewsID=1987

Krościenko nad Dunajcem. Stąd prowadził szlak na Trzy Korony.
Ruiny Zamku Pienińskiego położonego w Karpatach polskich, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) w Pieninach Właściwych. Zamek wybudowano w latach 1257-1287 po północnej stronie wierzchołka góry. Miejsce to jest z natury obronne, gdyż łączy się z pozostałą częścią grzbietu Masywu Trzech Koron tylko wąskim przesmykiem skalnym, z pozostałych stron znajdują się strome zbocza skalne. Zamek był niewielki, ograniczony szczupłością miejsca i perfekcyjnie wtopiony w naturalne skalne grzbiety. Wikipedia
Na szlaku spotkałem tę gospodynię. Sprzedaje turystom wyroby rękodzieła góralskiego :-) oscypki, maślankę {bardzo smaczna} itp. Chwila rozmowy z Panią. Ponoć chodzi w górę z tym majdanem już od wielu, wielu lat. Spytałem czy ciężkie jest życie w górach. Ostry klimat. Opady... Odpowiedziała, że nie :-) Poszedłem dalej a za mną stado much. Przyroda...

Widok z platformy na Trzech Koronach. Na Dunajcu kładka. Z lewej Czerwony Klasztor na Słowacji z prawej Sromowce Niżne. Polska.

Kładka na Dunajcu. Między brzegami miast Sromowce Niżne i Czerwony Klasztor.

A tutaj Trzy Korony z dołu. Widoczna na szczycie platforma dla turystów z której zrobiłem wcześniejsze zdjęcie w dół. Wstęp płatny. Przed wejściem stoi strażnik i pobiera opłatę. A i przebywać nie można za długo bo mało miejsca a każdy chce zobaczyć, tak!

Po Dunajcu co chwilę płynęły różne tratwy, pontony, kajaki. Pomimo dość mokrej pogody. Przez chwilę byłem obserwatorem małych problemów płynącej po wodzie pary. Kajak zatrzymał się na mieliźnie. Wszelkie próby dalszego płynięcia kończyły się fiaskiem. Wycelowałem teleobiektyw. Robiło się coraz ciekawiej.
Ale w końcu obyło się bez sensacji. Wspólnymi siłami para jakoś poradziła sobie. Tzn. chłopak wlazł do zimnej (było widać) wody i zepchnął kajak z mielizny...
Reklama Prezerwatyw? DUREX
A tu ciekawostka. Mecz piłki nożnej pod Trzema Koronami.
Przed Czerwonym Klasztorem. Tak nazywa się miejscowość jak i klasztor w niej położony.
Czerwony Klasztor
Stanowisko pracy mnicha.


Wszystkie foty:
http://www.fmix.pl/slideshow/25708/78167/2011-zakopane.html

4 komentarze:

 1. Pieniny są piękne, Krościenko najmilsze. Po zejściu z Trzech Koron, trzeba koniecznie wymoczyć nogi w Dunajcu. Ta gospodyni wchodzi tam często dwa razy dziennie.
  Jurku mało tych fotek pokazałeś. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. jeszcze obrabiam to dorzucę dla tych co nie znają Pienin = oczywiście :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ta babcie pod Trzema Koronami nadal tak łupi ?

   Usuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.