TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

wtorek, 26 maja 2015

Willa przy ul. Wojska Polskiego 23 w Aleksandrowie Kuj.

Na tropie aleksandrowskich pałacy.

(Publikacja - 24.02.2015 r.)

Aleksandrów pałacami stojący… Śmiesznie to zabrzmi dla osób znających to miasteczko. A jednak… No może z tymi pałacami to lekka przesada, ale faktycznie jak na takie małe miasto budowli pałacyko-podobnych ci u nas dostatek. Zamieściłem już na blogu dworek Trojanowskich i Willę Marię teraz kolej na willę z ul. Wojska Polskiego 23. Budynek został kilka lat temu odnowiony, ale obecnie zaczyna ponownie popadać w ruinę. Obejście zarasta chwastem a farba odpada ze ściany. Stoi pusty. Czyżby inwestor miał problem ze sprzedażą tej perełki aleksandrowskiej? Zapewne.
O budynku póki co nie posiadam właściwie żadnych informacji. Kiedyś od babci mojego kolegi słyszałem, że mieszkała w nim pewna majętna dama, która z posiadłości tej przed wojną wyruszała na konne przejażdżki po okolicy. Czy faktycznie tego nie wiem.
Na frontowej części budynku znajduje się w ścianie coś na kształt herbu. Jakby litery “JJ” lub “P”. Jednak nie pamiętam czy znak ten był tam przed remontem, czy jest już współczesny wymysł właściciela obiektu.
Stylowe ogrodzenie dookoła willi o ile dobrze pamiętam w całości powstało podczas remontu.
Na mapie Geoportalu nie ma żadnej daty jest tylko informacja, że teren podlega opiece konserwatora. Obiekt jest wykonany w podobny stylu jak Willa Trojanowskich a więc zapewne jest to tzw. styl belwederski.

IMG_2679
IMG_2662
IMG_2666


IMG_2664
IMG_2670


IMG_2672


IMG_2676

IMG_2674


05.05.2015 r.
W książce Roberta Stodolnego pt. "Od Aleksandrowa do Aleksandrowa Kujawskiego" odnalazłem informację, że pałacyk został wybudowany przez Władysława Trojanowskiego.  Budynek ten został sprzedany rosyjskiemu urzędowi celnemu. Był kwaterą naczelnika Aleksandrowskiego Okręgu Celnego. W roku 1879 3-4 września gdy w Aleksandrowie doszło do zjazdu cesarzy: Aleksandra II i Wilhelma I, pałacyk stał się na ten czas kwaterą tegoż pierwszego. I proszę mi powiedzieć kto z czytelników bloga wiedział, że ten zagadkowy obiekt ma taką ciekawą przeszłość?

Poniżej zdjęcie od Czytelnika blogu. Ma przedstawiać willę podczas okupacji. Na dachu (podobno... bo słabo widać) flaga hitlerowska.

16 komentarzy:

 1. Piękna willa, szkoda aby stała opuszczona i popadała w ruinę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż... Ano stoi. Taki jest los obiektów, które nie znajdą inwestora.

   Usuń
 2. Jaka szkoda, że taki piękny budynek stoi opuszczony i niszczeje :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie myślałem o tym budynku kilka dni temu. Niby właściciel z Poznania lub Warszawy kiedyś odrestaurował i zapomniał o nim? Zbankrutował umarł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zraz umarł... może po prostu nie mógł go sprzedać. Na co komu taka landara w takiej pipidówce... :-)

   Usuń
  2. Ośrodek by mógł być albo by mogło parę rodzin mieszkać.

   Też nie wiadomo co tam kryją podziemia tego budynku. Może jakieś podziemne przejście do dworca albo nie istniejącej już cerkwi. Stoi w dość blisko. Albo skrzynie ze złotem po Niemcach, oni byli do wszystkiego zdolni. nigdy nic nie wiadomo.

   Usuń
  3. No fakt. Podziemia? Pewnie grzyb albo pleśń... :-))) Che che pytanie tylko po co komu przejście do dworca? Albo do cerkwi? Słyszałem już jakieś teorie o podziemnych korytarzach prowadzących z dworca... co do skrzyni to raczej bym stawiał na archiwa PSL czy jak to się zwało kiedyś. Zdaję się tam kiedyś miała siedzibę jakaś rolnicza PZPR.

   Usuń
 4. Widziałem stare zdjęcie z II wojny wisiała flaga faszystowska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe. Pewnie Niemcy przejęli obiekt. Skąd te fotki? Kiedyś na blogu Grzegorza Robert S. chyba coś o nim napisał, niestety tego bloga już nie ma.

   Usuń
  2. Z tego co pamiętam to chyba autorem był Trojanowski Edward.

   Usuń
  3. Jak chcesz, to mogę wysłać Ci te zdjęcie. I umieścisz je.

   Usuń
  4. No masz.. A myślałeś że powiem NIE?! Jasne, że chcę. jerzmarg@o2.pl

   Usuń
  5. I jakie by Cię jeszcze tak bardzo bardzo interesowały zdjęcia stare z czasów II wojny naszych okolic miasta?

   Usuń
  6. wszyyyystko... nie wiem... Może te do postów już zamieszczonych. Albo jakieś zajęte przez wojsko budynki. Nje wiem co masz.

   Usuń
 5. Szkoda tego budynku. Ktos włozył w niego masę pieniędzy. Nowe okna, nowe drzwi, obramowanie, ładna fasada. I stoi jak stał. Kasa utopiona i nikomu to nie słuzy. Nie dziwie sie ze nie moze tego sprzedac. Na co komu taki pałac? I to napewno za kupe kasy. Lepiej to na co zagospodarowac lub wynając komus tylko na co??

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.