TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

czwartek, 14 sierpnia 2014

Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego w Aleksandrowie Kuj.
http://www.chram.com.pl/cerkiew-sw-aleksandra-newskiego

http://www.chram.com.pl/cerkiew-sw-aleksandra-newskiego/

http://www.chram.com.pl/cerkiew-sw-aleksandra-newskiego/


Próżno by szukać tego budynku w krajobrazie Aleksandrowa Kuj. Zniknął w czasach których nikt z żyjących ludzi nie pamięta. W Wikipedii napisano, że wzniesiona została w roku 1877. Cerkiew miała znajdować się w miejscu w którym obecnie znajduje się budynek Tesco, niedaleko Dworca PKP.
"Według ks. J. Dębińskiego w czasie I wojny światowej wieża świątyni przewróciła się na dach obiektu, zawalając jego sklepienie. W rezultacie budynek miał stać się niezdatny do użytku[3]. Kiriłł Sokoł i Aleksander Sosna podają, że w latach 20. XX wieku została zniszczona kopuła i dzwonnica cerkwi, następnie rozebrano cały obiekt[2]. Skibińska łączy to wydarzenie z falą rozbiórek cerkwi (lub ich adaptacji na kościoły) w ramach usuwania z przestrzeni publicznej obiektów kojarzących się z zaborcą rosyjskim[4]. Tadeusz Bakalarczyk pisze, iż cerkiew nie była użytkowana od wyjazdu Rosjan w czasie I wojny światowej, zaś decyzja o jej rozebraniu wynikała z fatalnego stanu technicznego porzuconego budynku[5]. Natomiast Ewa Skibińska podaje, iż cerkiew była jeszcze czynna na początku lat 20. XX wieku i była miejscem modlitwy dla prawosławnych Ukraińców osadzonych w Obozie Internowania nr 6[4]. Zofia Waszkiewicz pisze, iż internowani korzystali ze świątyni jedynie do Bożego Narodzenia w roku 1921 (według kalendarza juliańskiego). 7 stycznia tego roku, po zakończonej Świętej Liturgii, Ukraińcy przeszli w pochodzie do obozu, co zostało odczytane jako manifestacja polityczna i sprawiło, że zabroniono im udawania się na nabożeństwa do miasta. Od tej pory miejscem kultu internowanych była jedynie kaplica obozowa[6].
Część materiału budowlanego pozyskanego po rozbiórce cerkwi wykorzystano przy budowie kamienicy przy ul. Juliusza Słowackiego 7 w Aleksandrowie[4] . Wyposażenie cerkwi udało się jednak w dużej części uratować. Znalazło się ono w kaplicy św. Aleksandra Newskiego urządzonej w pierwotnym domu proboszcza."
Foto wg książki Dawny Aleksandrów Jerzego Erwińskiego, Tomasza Krzemińskiego i Jerzego Treschera przedstawia rozbiórkę cerkwi w latach 30-tych XX w.
W opracowaniu Roberta Stodolnego - "Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kuj." przeczytamy, że Cerkiew została wyświęcona 8.09.1877 r. 
Ciekawostką jest, że niedługo bo w 1879 r. został sporządzony wniosek o budowę murowanej kaplicy rzymskokatolickiej w Aleksandrowie pod wezwaniem Św. Aleksandra.
Obecnie w Aleksandrowie Kuj. przy ul. Wojska Polskiego znajduje się tylko kaplica prawosławna. Nie jest to wbrew spotykanym przeze mnie sporadycznie głosom "Ta" cerkiew.
Wg kilku znanych mi osób w miejscu gdzie obecnie stoi Tesco a kiedyś był Sklep Kujawiak po wojnie było urządzane w zimie lodowisko.
Dzisiaj to miejsce tak wygląda. Widoczny na zdjęciu budynek mieszkalny z wejściem za którym obecnie znajduje się Izba Historyczna Aleksandrowa Kuj. oraz kaplica. Wg Wiki. kiedyś był to dom proboszcza.

Z lewej strony w zieleni ukryty w/w budynek. Plac to obecnie parking autobusów PKS czy jak to się tam zwie. W tle bieleje budynek Tesco. Z prawej poza kadrem Dworzec. Gdyby nasze miasto było ładne i zadbane to w tym miejscu powinna znajdować się tablica informacyjna ze starym zdjęciem i opisem tego co kiedyś i tego co teraz. A tak mamy obrazek z A..zkabanu... :-)))
2 komentarze:

  1. Słyszałem od jednej osoby, że poza cerkwią, był w tym miejscu jakiś drewniany budynek (kaplica?), który został spalony.

    OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.