TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

niedziela, 17 sierpnia 2014

Wędrujący Jaś z Małgosią. Zagadka ciechocińskiej fontanny czyli czary mary...

Wg podpisu na stronie z której to zdjęcie pochodzi są to lata 1900-1910.

Osoby, które znają Ciechocinek będą bardzo zdziwione patrząc na powyższe zdjęcie. Oczywiście osoby, które nie znają tej historii.  Ja byłem bardzo zdziwiony, kiedy pierwszy raz zobaczyłem jedno ze starych zdjęć które pozwoliłem sobie zamieścić w poście. Zdjęcia pochodzą ze strony: http://fotopolska.eu. Coś tu przecież nie tak. Jaś i Małgosia przed Teatrem Letnim? Przecież tam jest Dworzec PKP i spore skrzyżowanie... A może kiedyś to budynek pijalni wód był teatrem letnim. No nie. Za daleko. Jakoś inaczej. Nie pasuje... Przecież to ten sam budynek. A więc wniosek nasuwa się sam. Jaś i Małgosia musieli się kiedyś przeprowadzić. No bo przecież budynek Teatru Letniego tego raczej nie zrobił. Faktycznie po zapoznaniu się z historią fontanny "Jaś i Małgosia" okazało się, że w roku 1926 przeniesiona została do Parku Zdrojowego. Obecnie w miejscu Jasia i Małgosi, sądząc po tych fotografiach, stoi Pan z twarzy nie podobny do nikogo czyli Jerzy Waldorff z psem.1905-1907-1910
1902-1914
1920-26. Za daty nie odpowiadam. Pochodzą z podpisów na stronie z której pochodzą.
Jeśli ktoś by spodziewał się, że napisze coś o historii tej fontanny to nie zawiedzie się... napiszę: Do Parku Zdrojowego została przeniesiona prawdopodobnie w roku 1926... I to tyle. Żadnych innych informacji zdaje się, próżno szukać w internecie. Dziwne, ale niestety prawdziwe. W ogóle w Ciechocinku brakuje tablic informacyjnych przy obiektach interesujących z punktu widzenia turysty. 
Tyle historii. Teraz zdjęcia z dnia dzisiejszego.
www.google.com/maps/@52.880998,18.788829,3a,75y,113.86h,89.64t/data=!3m4!1e1!3m2!1sRRCbWt0hbRMuKSJ5ZaLEog!2e0?hl=pl

Dzisiaj.
Powiązane posty: http://jerzy-foto.blogspot.com/2014/05/foto-zagadka.html
...................................................................................................................................................................
Jak się okazuje historia o wędrującym Jasiu i Małgosi ma drugie dno :-) a właściwie szczyt fontanny... Otóż dzięki czytelnikom bloga zamieszczam takie oto foto i co Wy na to? Jaś i Małgosia?


Fotografia pochodzi ze zbiorów czytelnika bloga.

Poniżej na zdjęciach pojawia się już Jaś z Małgosią. I teraz pytanie. Basen fontanny jest identyczny jak ten przed teatrem. Jednak figurka fontanny inna. Ciekawe czy obie fontanny istniały w tym samym czasie czy przenosiny odbywały się na raty. I w ogóle po co przenoszono fontannę. Czyżby jak w bajce Braci Grimm dzieci porwała czarownica i chciała ich wrzucić do pieca? Jakie to czary spowodowały, że charakterystyczna para z fontanny w końcu trafiła do Parku Zdrojowego w którym obecnie stoi. Co się stało z charakterystycznym skalniakiem u ich stóp? Rozpadł się pod wpływem czarów? 
Na zdjęciu widoczny charakterystyczny "skalniak" pod stopami figurek.
Zdjęcia pochodzą z różnych źródeł. Nawet sporo tego w necie. Jak widać miejsce popularne.
NAC
Lata 1950-1960 , Fontanna w Ciechocinku. http://fotopolska.eu/589752,foto.html?o=b47574&p=1 Kierując się info z portalu Fotopolska zamieszczonego pod zdjęciem stawiam tezę, że jeszcze po wojnie fontanna funkcjonowała na starym wzorze postumentu.


http://fotopolska.eu/230634,foto.html?o=b47574&p=11956 , Fontanna "Jaś i Małgosia".
Fot. E. Więckowski. Pocztówka PTTK - Zdjęcie wskazuje, że zmiana postumentu pod figurkami nastąpiła już dosyć dawno.

Współcześnie w 2014 roku. W tle widoczne zabudowania w parku. Pomimo zasłonięcia banerami obiekt można rozpoznać na zamieszczonym powyżej jednym ze starych zdjęć.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.