TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

wtorek, 15 marca 2016

Zapomniany pomnik w Konecku.


Mała wioska w powiecie aleksandrowskim. Jest tutaj duży kościół, dyskoteka i pierwsze w powiecie rondo. Na uboczu w krzakach, natrafimy na sprawiający wrażenie zapomnianego, pomnik. Powojenny orzeł bez korony i tablica z napisem.
Kolejne miejsce z lakonicznym opisem, zupełnie nic nie mówiącym o tym miejscu. Żadnej dokładnej informacji o tym kto, kiedy tu został pochowany. Kolejna taka mogiła w powiecie aleksandrowskim. Może ktoś wie coś na ten temat. Miejsce jest opisane jako zbiorowa mogiła... Czyżby to nadal był cmentarz? Zwykle przeprowadzano ekshumację i zwłoki przenoszono na cmentarz, ale tu nie ma o tym żadnej informacji.
Na stronie Ogólnopolskiej Komputerowej Bazy Cmentarzy Wojennych zamieszczono taką informację o tym miejscu. Pytanie tylko czy to faktycznie prawda.

Lokalizacja: wydzielona mogiła w Konecku
Gmina: Koneck Miejscowość: koneck 
Rodzaj obiektu: Mogiła/grób zbiorowy Liczba pochowanych: nieznana 

Liczba zidentyfikowanych: 0 

W mogile spoczywa ok. 20 osób, mieszkańców gromady jak i powiatu zamordowanych przez Niemców w okresie II wojny światowej (spoczywają tam również ofiary egzekucji na polu obok budynku szkolnego w Konecku).
Jak widać informacja zaprzecza sama sobie. Liczba osób nieznana... a pod spodem ...20...? 

Tutaj podobne miejsce pod Aleksandrowem: http://jerzy-foto.blogspot.com/2011/12/na-tzw-trakcie-ciechocinskim.html

............................................................................................................
15.03.2016 r.
Kolejna informacja chyba o tym miejscu:
"W Konecku koło Inowrocławia żołnierze Wehrmachtu i członkowie Selbstschutzu 9 i 12 września dokonali egzekucji dziewiętnastu osób w wieku 17–26 lat z Konecka, Ciechocinka oraz pobliskich wiosek, Chromowoli, Zapustka, Przybranowa, Służewa i Zadromina."
Maria Wardzyńska. Był rok 1939. Operacja niemieckiej policji bezpieczeństwa w polsce. Inelligenzaktion. IPN. Warszawa 2009.

5 komentarzy:

  1. Na ścianie Zespołu Szkół jest tablica upamietniająca ta egzekucje - http://photos.nasza-klasa.pl/718609/10/other/std/f05cf8ed85.jpeg, a to jest mogiła do której przeniesiono ciała z tego co sie orientuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi link działa. Zdjecie też widzę. Ale można wpisać w google " tablica na scianie szkoły w Konecku" i w grafice jest zdjęcie. Żółte ściany i czerwony dach.

    OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.