TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

piątek, 16 maja 2014

Powódź w Ciechocinku

Źródło: http://www.wielkawoda.umk.pl/lokalizacja/wisla/ciechocinek.html
Jest rok 2014. 16 maj. W TVN24 znowu podają, że nad Polską zawisło zagrożenie powodziowe. No cóż, cytując klasyka: "taki klimat". Kiedy się widzi miejsca, które znamy zawsze suche i wyglądające normalnie, ciężko jest sobie wyobrazić jak mogłyby one wyglądać w obliczu kataklizmu. Powyższa, znaleziona przypadkowo w necie ilustracja nie nastraja do śmiechu. Nagle coś co może się wydawać zupełnie abstrakcyjne, staje się realne. Kościół w Ciechocinku zalany prawie pod górną część drzwi. Kępa Dzikowska pod wodą, po czubki drzew...Na budynku kina w Ciechocinku znajduje się tablica upamiętniająca to zdarzenie:Zdjęcie z Ciechocinka z czasu powodzi. Ulica Kopernika. Dzisiaj budynek MOP-s.
https://www.google.pl/maps/@52.879756,18.785416,3a,89.8y,305.49h,91.13t/data=!3m4!1e1!3m2!1s-xTGNzQl3uqB73MR3_GAfA!2e0


W rejonie tzw przystani na Wiśle pod Ciechocinkiem w czasie kiedy powstał niniejszy post pojawiła się taka oto kolumna. Święty Nepomucen - patron powodzian ma zapewne chronić te ziemie przed katastrofą. Tabliczka na dole przypomina o wielkiej powodzi z 1924 r. Poziom wody sięgał ponad głowę moją.

1 komentarz:

  1. Z tego co mi wiadomo powódź w 1960 spowodowana była przez tzw. wody kujawskie spływające z pól do rowów. Przed tymi wodami chronił wał wewnętrzny od tężni w stronę warzelni Po tej powodzi zbudowano nasyp i dodatkowe rowy za osiedlem królów w stronę Nowego Ciechocinka i za ulicą Bema.

    OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.