TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

piątek, 7 września 2012

Śladem niemieckiej techniki wojennej. Wilczy Szaniec.

Piramida?
Menu w restauracji. Ciekawe co na to Magda G. ...?
Zbierałem się, zbierałem. W końcu się wybrałem. Do Gierłoży. Na Mazury. Czyli do Wilczego Szańca. Kwatery Adolfa Hitlera. Powiem krótko. To co Niemcy kiedyś budowali, to jest dla mnie czyste science fiction. Ja tego nie ogarniam. Bunkry w Gierłoży. Kanał Mazurski. Podziemia w Książu. Materiał na scenariusz kilku komiksów. Pomijając oczywiście to, ile cierpień ludzi i przelanej krwi wiąże się z realizacją tych ich pomysłów. Jednak myślę, że każdy to dobrze wie i zdaje sobie z tego sprawę.
Na miejscu dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy... Np., że to co w Wilczym Szańcu można zobaczyć i co tak efektownie wygląda na zdjęciach w necie to tylko ruiny. Że ekspozycja jest pod zarządem firmy nomen omen polsko-austriackiej... Co potwierdziła oprowadzająca po obiekcie pani przewodnik. I pewnie wpływy ze zwiedzania jak z hipermarketów idą za granicę? che che. No, ale w końcu Hitler był Austriakiem.
Tak, tylko ruiny. Kwatera została przez Niemców wysadzona. Pozostały tylko schowane w lesie ściany budowli oddające ich ogólny kształt. Drogi ponoć rozkradli po wojnie miejscowi. Na miejscu jest stylizowana na kasyno wojskowe z epoki restauracja i hotel.
Wrażenia? No cóż.. ogólnie to troszkę wszystko się sypie...:-) A serio to chyba brak pomysłu i może kasy na ekspozycję tego betonu. Ale warto ten spadek po nazistach zobaczyć. Choćby po to by ocenić jak wiele Niemcy zainwestowali w wojnę i jak nieograniczona wtedy była wena twórcza ich naukowców i projektantów.
http://www.wolfsschanze.pl


Co może nie podobny? ;-)))

Przed wejściem na ścieżkę dydaktyczną:
:-)
Ciekawa rynna :-)
Przed barakiem w którym miał miejsce zamach na Adolfa Hitlera
Barak w którym miał miejsce zamach na Hitlera. Oczywiście to co zostało z baraku :-0

Ruiny, ruiny...


Podobno garaż na auto Hitlera.
Na dole fotki fragment po dawnych ciągach komunikacyjnych kwatery. Droga asfaltowa! Pod asfaltem kostka.Wszędzie żółte malunki z zakazami wchodzenia. Jednak gdzieniegdzie da się wejść :-) i chociaż trochę zobaczyć. Pytajcie przewodnika ;-)
Bunkier nr 13. Kwatera Hitlera.
Drzewa na dachu to oryginalne maskowanie z epoki. Karłowate aby nie wyrastały poza właściwy poziom drzew lasu.
Wygląda imponująco. A to tylko ruiny. Tak naprawdę to tylko ściana.
:-)
No tak, ale czy są gdzieś zachowane w całości takie bunkry jak te w Gierłoży. Czy można je obejrzeć? :-) O tym w innym poście. Temat będzie kontynuowany. Nie robię tego tutaj, ponieważ znowu powstałby post gigant.

16 komentarzy:

 1. Byłem tam w 2005 roku, mam trochę zdjęć, nie są one jednak ciekawe, las i ruiny z betonu. Pamiętam, że ciężko się fotografowało - mimo ładnej pogody, po prostu ciemnica. Tobie udało się pokazać to lepiej, może dlatego, że drzewa dopiero obrastają liśćmi i jest jaśniej. Pod zdjęciem z walącym się betonowym blokiem( to z tymi patykami) postawiłeś uśmiech. Domyślam się, że znasz znaczenie tych patyków, lecz nie miałeś odwagi napisać, a może nie wiesz o co chodzi? Zrobię to więc w Twoim imieniu.
  To miejsce odwiedzane jest licznie przez Niemców, jak to na Mazurach, jest ich tam pełno. Te patyki, które podpierają ten betonowy blok, oznaczają to samo dla Niemców, co pierwsze słowa naszego hymnu. Inaczej mówiąc oznacza to "My tu jeszcze wrócimy" i wtedy przestaje to być śmieszne. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, jak oni się chętnie fotografują pod tym bunkrem z minami zdobywców?
  Fajnie, że zahaczyłeś o ten temat. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postawiłem uśmiech bo pani przewodnik powiedziała, że teorii na temat roli tej ściany w wykrywaniu zdrad mężów, czynienia szczęścia itp. wróżb jest tyle ilu przewodników. o tym co Niemcy przy niej wróżą nie słyszałem che che... no cóż jak to mówią dobrze pomarzyć... zresztą podejrzewam, że takich co jeszcze mogą powiedzieć - my tu wrócimy - jest coraz mniej...

   Usuń
  2. drzewa obrastają liśćmi? raczej chyba już spadają... Grzegorzu przecież jesień idzie.

   Usuń
  3. Jerzy, nie piszesz kiedy tam byłeś, na fotkach nie ma dat. Patrząc na wiosenną zieleń na Twoich zdjęciach, sądziłem,
   że byłeś tam wcześniej np. w maju, stąd moje wiosenne porównanie.

   Usuń
  4. Wczoraj byłem :-) te zielone liście tak w ISO 1600 wychodzą.

   Usuń
 2. Przywołałeś wspomnienia. Byłem tam jeszcze w czasach licealnych, czyli dawno temu. Jeździłem rowerem po Mazurach przez dwa tygodnie. Wilczy szaniec zapamiętałem. Też były takie patyczki podpierające betonowe bloki. Tam miał zginąć Hitler. Upiekło mu się.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tak się nie bawię dziś myślałem o tym Wilczym Szańcu,i zamku w Książu itp tematach żeby pojechać tam ;P widzę Pan Jerzy czyta w myślach ;) W ogóle technologia Niemców w czasie II wojny św, wybiegała w przyszłość. Ich konstrukcje budowle poświęcenie, fajnie że można to zwiedzać u nas że wszystkiego cwaniaki nie zdążyli wysadzić zniszczyć jak uciekali. Tylko szkoda że nie budują u nas autostrad z takim samym poświęceniem jak oni ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no cóż... Mam takie trochę jasnowidzkie zdolności che che to się pewnie nazywa empatia, doświadczenie, ewentualnie intuicja chi chi.. po naukowemu, ale ja jestem jak Harry Portier.. :-)))

   Usuń
  2. a i jeszcze coś. bez względu na wiek i stanowisko w necie wszyscy używają formy bardziej bezpośredniej niż per PAN (nie mylić z Polską Akademią Nauk) :-) pisz po prostu Jerzy ;-) to ułatwia komunikację elektroniczną.

   Usuń
 4. Lepiej powiedz Jurku, że masz "nosa" :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Zwiedzanie Zaczynamy Od Gierłoża Wilczy Szaniec Zobacz Filmiki Na You Tube Dariusz Kwiecień Wilczy Szaniec Gierłoż 2 ,Gierłoż Stacja ,Gierłoz Tunel ,Oraz Jezioro Siercze .Coraz Więcej Osób Potwierdz Że W Gierłoży Są Podziemia o Wielu Kondygnacjach.OKH Kwtera Dowudztwa MAMERKI 30 Całych Bunkrów Dlaczego Ich Nie Wysadzono i PO CO JEST TEN KANAŁ MAZURSKI,NIEMCY CHCIELI POŁĄCZYĆ BAŁTYK Z JEZIORAMI.Na Trasie Węgorzewo Po Drodze Do Mamerek Kwatera Himmlera i Kwatera w Radziejach,Oraz Twierdza Bojen w Gieżycku .Zachęcam Do Zbadania Góry Czerwonki i Pobliskiego Jej Jeziorka Tylko Prosze Ostrożnie Można Natrafić się Na Miny I Niewypały.Oraz Lisi Ogon Jezioro Dejgunek Całe Zamaskowane Bunkry i we Wśi Martiany Bunkier Klasy B Z 1939r ,Przez Laty Zamaskowany Stodołą i Wiele Innych Umocnień Mazurskich .Tu Zanjdziecie Info. mazury.info.pl Kliknij Na Najciekawsze Miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciężko się odnaleźć w tym opisie. na drugi raz proszę częściej używać spacji i przecinków :-)

   Usuń
  2. podziemia w Gierłoży? a jak się po nich przemieszczali? łodziami? przecież to bagna...

   Usuń
  3. ten wpis zapodaje troszkę kryptoreklamą, ale pozostawiam warunkowo bo jest na temat

   Usuń
 6. Trzeba przyznać, że kompleks bunkrów robi ogromne wrażenie. Trudno to opisać i pokazać. Najlepiej zapakować się do samochodu lub innego środka transportu, przyjechać i zobaczyć na własne oczy.
  Pozdrawiam,
  Jacek Pastuszko

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.