TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

wtorek, 24 kwietnia 2012

UWAGA! WAŻNE! Sprzątanie cmentarza.

To nie jest Prima Aprilis ;-)

W dniu 23 kwietnia 2012r. o godz. 9:00 ma odbyć się akcja sprzątania cmentarza prawosławnego w Aleksandrowie Kuj. 
Zbiórka wszystkich chętnych oraz tych, których ma przysłać do pomocy Urząd Miasta w Aleksandrowie Kuj. o w/w godzinie, na ul. Wspólnej przed wejściem na cmentarz. Wszystkie osoby, chętne do pomocy, którym czas pozwoli mogą przyjść. Mieszańcy i goście. Wszyscy, którym idea przejęcia kawałka ziemi niczyjej przez cywilizację nie jest obca :-) Żeby cmentarz był cmentarzem a nie meliną! 
O cmentarzu tym pisałem niedawno w jednym z postów: http://jerzy-foto.blogspot.com/2012/03/ruski-cmentarz-w-aleksandrowie-kuj-od.html  Artykuł - ogłoszenie z nowej regionalnej gazety CAL. Autor Piotr Miernik a foto moje :-) Kaplica niestety nie trzyma pionu, ale to dodaje zdjęciu dramatyzmu :-)

25 komentarzy:

 1. Na co jest pozwolenie? Można wycinać krzaki i czyścić nagrobki czy tylko śmieci wywalamy?

  Będę jechała z Torunia, kto się ze mną zabiera? 4 miejsca wolne. 23 to jest poniedziałek, więc pewnie nikt się nie skusi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poniedziałek... zobaczymy co da się zrobić.

   Usuń
 2. Witam.
  Myślę, że posprzątamy śmieci, zagrabimy liście i wytniemy krzaki. Nagrobki z grubsza też można wyczyścić, ale w niedużym stopniu. Bez odpowiednich chemikaliów nie uda się usunąć mchu i tym podobnych. Wyrywając mchy uszkodzilibyśmy piaskowiec. Cieszę się, że znajdują się chętni.
  Pozdrawiam
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy swoje środki, szpachelki, szczoteczki i Preventol. Do tego nieco grabii, łopat, wiader i ponad 4 lata doświadczenia :>

   http://www.facebook.com/pages/Tak-Trzeba/13619860978367

   Czy to musi być poniedziałek? W sb i nd mogłabym zebrać samochód doświadczonych cmentarników.

   Usuń
  2. ja od razu mówię, że mnie nie będzie, żeby nie było idę do roboty

   Usuń
  3. a może by tak znalazł się ktoś kto utrwali to przedsięwzięcie

   Usuń
  4. Jeżeli miałoby się to odbyć w dni weekendowe to nie mam co liczyć na pomoc Urzędu Miasta, bo ten po prostu w soboty czy niedziele nie urzęduje. Brak chociażby ciągnika, który odwiezie "urobek" jest już bardzo dużym utrudnieniem. Gdyby cmentarz znajdował się na uboczu można by śmieci zebrać w jedno miejsce, a później starać się o ich wywóz. Niestety wokół nekropolii znajduje się zabudowa mieszkalna i sami mieszkańcy mieliby napewno obiekcje do góry śmieci przed ich domami.

   Niemniej nadal zachęcam do przyjazdu i zabrania tylu osób, ile ma chęć wziąć w sprzątaniu udział.

   Pozdrawiam
   Piotr

   Usuń
  5. A nie możnaby urobku złożyć w niedzielę a w poniedziałek UM zabrałby toto? Wszyscy pracujący dorośli i studenci praktycznie odpadają, a młodzież wiadomo - w szkole. Na samym cmentarzu z pewnością znajdzie się miejsce na złożenie śmieci.

   No i ten cmentarz jak na moje to jest na uboczu ;)

   Usuń
 3. może mieszkańcy okolicznych domów też przyjdą? ciekawe? może jak będą mieli pod oknami zabytek a nie melinę to i m szybciej drogę pociągną na tym przeoranym bagnie... :-)w końcu zabytek trzeba zwiedzać

  OdpowiedzUsuń
 4. wątpię:
  http://www.wiocha.pl/521531,Podpisane_Libacja_na_cmentarzu

  OdpowiedzUsuń
 5. W sprawie innego terminu to w tym momencie nie jestem w stanie nic zrobić. Osobiście także chciałem aby to miało miejsce w weekend, ale z kilku powodów nie można tego zrobić kiedy indziej niż w tygodniu. Pół biedy z usypaniem pryzmy śmieci przed cmentarzem - mieszkańcy znieśli by ten widok przez jeden dzień. Najpoważniejszym problemem jest brak narzędzi, które UM zaproponował dowieźć na miejsce i "uzbroić" w nie ewentualnych wolontariuszy. Cieszyłoby mnie to, że każdy chętny zjawiłby się z własnymi grabiami, łopatą czy sekatorem, ale należy na tą kwestię patrzeć realnie. Nikt (prócz kilku w 100% zmotywowanych) nie będzie nosił ze sobą grabi czy wiader, a niestety nie każdy ma samochód. Liczę przede wszystkim na chętnych o zwiększonym progu wrażliwości społecznej i myślę, że sama ich chęć wzięcia udziału w sprzątaniu powinna wystarczyć. Dlatego też nie mam zamiaru prosić ludzi, aby zorganizowali sobie sami sprzęt, którym będą pracować. W obecnej sytuacji, przynajmniej w kwestii narzędzi, wiem na czym stoję.
  Na marginesie jeśli ktoś ma ochotę wziąć sprzęt ze sobą nie mogę mu też tego bronić. Wiem, również że gdyby jednak wrażliwość społeczne u mieszkańców Aleksandrowa zawiodła, to mam pewność że oprócz mnie będą tam osoby, które przyśle do pomocy UM.

  Upierałbym się jednak, żeby termin pozostał niezmieniony. Wiem, że wielu osobom to nie pasuje. Nie twierdzę jednak, że wszystko zapięte jest już na ostatni guzik. Wielką niewiadomą zostaje pogoda.
  Jeżeli zajda jakieś zmiany to w tym miejscu z pewnością o nich przeczytacie.

  Pomniki można przeczyścić ale zostaje chyba tylko woda z płynem do mycia naczyń - jako najbardziej neutralna. A o tym Panu z piwkiem lepiej nic nie pisać, gdyż bez niecenzuralnych słów trudno oddać prawdziwe emocje, które budzą się w człowieku, kiedy patrzy na to zdjęcie.

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 6. @Piotr mogę prosić o maila? mam kilka propozycji :>

  OdpowiedzUsuń
 7. koszal1984@tlen.pl

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 8. Postaram się być i pomóc oraz w miarę możliwości uwiecznić to przedsięwzięcie (o ile znajdę opiekę nad dziećmi)

  OdpowiedzUsuń
 9. @Anek i co z tymi propozycjami?

  OdpowiedzUsuń
 10. a ta parafia co jest włascicielem cmentarza to coś tego ten tego...?

  OdpowiedzUsuń
 11. Napisałem kilka dni temu do księdza Hajduczeni, żeby w miarę możliwości ogłosił wśród swoich parafian o sprzątaniu. Na razie mi nie odpisał.
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 12. Informacja o akcji również tutaj:
  http://www.aleksandrowkujawski.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=5&subsub=0&menu=6&artykul=1755&akcja=artykul

  Pozdrawiam i nadal zachęcam chętnych do wzięcia udziału w sprzątaniu cmentarza
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 13. Na 99% będziemy (Anek, ja i co najmniej jeszcze jedna osoba z piłą)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzięki za pomoc. Jakby nie patrzeć udało się zrobić całkiem sporo. Pozdrawiam

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 15. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.313122782091251.68713.136198609783670&type=1&notif_t=like - zdjęcia. Widoczne nawet jak się nie ma profilu na Facebooku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. łał faktycznie robi wrażenie. gratulacje. i frekwencja widzę całkiem dopisała.

   Usuń
 16. Efekt zaskakujący. Dobra robota. Pozdrawiam zaangażowanych...
  R.S.

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.