TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

czwartek, 21 lipca 2016

Ujęcie wody w Kuczku.


Wielokrotnie przejeżdżałem koło ujęcia wody w Kuczku. Krzyż przed bramą. Od frontu dość stary i charakterystyczny dom. Z tyłu, w tle na górze "wieża" przypominająca wieże ciśnień. Aż wreszcie postanowiłem wybrać się tam celowo, rowerem na mały rekonesans. Co zastałem to zaprezentuję. Ale najpierw kilka odnalezionych w necie zdjęć przedstawiających to miejsce kiedyś. A przynajmniej tak było napisane, że to Kuczek. Z tymi starymi fotografiami trzeba postępować oszczędnie i z umiarem bo nie zawsze dzisiejsza rzeczywistość odwzorowuje to co na zdjęciu a o pomyłkę nietrudno. I tworzą się kolejne mity.


Kuczek leży w powiecie aleksandrowskim. Niedaleko autostrady A1 pomiędzy Raciążkiem a oględnie mówiąc i nie wdając się w szczegóły, Aleksandrowem Kuj.
Znajduje się tam ujęcie wody dla miasta Ciechocinka. Znajduje się tam od lat wielu. Data na jednym z budynków wskazuje rok 1924.
Dla zainteresowanych aspektem fizycznym wycieczki zamieszczam mapkę z informacjami o trasie pokonanej rowerem. Trasa umiarkowanie ciężka bo prowadząca w połowie po asfalcie, w połowie w terenie. Komfortowy przejazd leśnymi drogami tylko na góralu.


PAMIĄTKA BUDOWY KRZYŻA
3.V.1958 R.
KUCZEK

Zdjęcia pochodzą z http://fotorajd.blox.pl/2013/05/Stacja-ujecia-wody-Kuczek.html
Co prawda dom wygląda na przedwojenny. Jednak tego ze starego zdjęcia raczej nie przypomina. Sądząc po usytuowaniu budynków to w miejscu stylowego domku ze starej fotografii dzisiaj stoi biurowiec.
Tutaj już jest lepiej. Pomimo dużej odległości z której wykonałem zdjęcie i zasłaniających budynek drzew, widać podobieństwo do starego zdjęcia. Budynek wg informacji z netu to zbiornik na wodę. A właściwie pewnie jego zwieńczenie. Data na ścianie, nad drzwiami tutaj nie widoczna - 1924
Posługując się znalezioną w necie stroną na temat ujęcia wody w Kuczku - zamieszczam znalezione tam zdjęcia:
http://fotorajd.blox.pl/2013/05/Stacja-ujecia-wody-Kuczek.html
Biurowiec Stacji.

http://fotorajd.blox.pl/2013/05/Stacja-ujecia-wody-Kuczek.html
Niespodzianka... Biurowiec Stacji to stary budynek ze starego zdjęcia tylko rozbudowany. Widzicie charakterystyczny spadzisty dach i zamurowane duże okno?

http://fotorajd.blox.pl/2013/05/Stacja-ujecia-wody-Kuczek.html
Na zbliżeniu widoczna data.

Tuż przy obiekcie jest, wyróżniający się z tłumu krzaków i luzem wyrastających drzew, regularny szpaler. Czyżby pozostałość po alei?


Szpaler drzew na pół przecina droga z której strzelałem foto.
Analizując lokalny Geoportal znalazłem ciekawostkę. W miejscu gdzie znajduje się szpaler drzew na mapie oznaczono miejsce będące pod opieką konserwatora. Wyraźnie zaznaczony jest kwadrat z krzyżem i długi niczym droga pas obok, ciągnący się... aż do ul. Bema nr 16 w Ciechocinku.


Kółkami zaznaczyłem punkty końcowe "pasa"  
Ulica Bema w Ciechocinku. Tutaj kończy się "pas". Jeden z budynków także podlega ochronie. Czyżby była tu jakaś administracja starego ujęcia?

Na miejsce jak widać dotarłem, jednak nie do końca zrealizowałem plan eksploracji. Trzeba będzie tu wrócić na jesieni, kiedy roślinność nie będzie tak wybujała. 
W pobliżu obiektu znajduje się stary zbiornik - staw na wodę z istniejącą jeszcze prawdopodobnie "maszynerią techniczną". Niestety o tej porze roku łażenie po krzakach nie ma sensu i tego punktu nie odnalazłem. Chociaż porównując mapy to przejechałem tuż obok niego :-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.