TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

wtorek, 3 maja 2016

Nabożeństwo przy kapliczce poligonowej.W dniu 1.05.2016 r. w miejscu, w którym dawno, dawno temu stała poligonowa kapliczka odbyło się nabożeństwo majowe.
Gospodarzem był Ksiądz Proboszcz parafii w Grabiu, który jak za dawnych czasów przybył na miejsce na grzbiecie wierzchowca.
O samej kapliczce poligonowej w lasach pod toruńskich już na blogu pisałem.

Nabożeństwo pierwszomajowe zgromadziło tym ciekawym miejscu w tym dniu wiele zacnych gości. O historii tego miejsca opowiadał dr Antoni Pelczyk - Zastępca Dyrektora d/s Programowych w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, w którego władaniu i pod znamienitą opieką obecnie znajduje się zabrany z lasu budynek kapliczki. Zebrani na miejscu mieli okazję dowiedzieć się, że Komendant Poligonu Toruńskiego dał muzealnikom ...48 godzin, na rozebranie budynku i przewiezienie go na nowe miejsce do Dziekanowic.Na miejscu z obiektywem był także Pan Andrzej Mrówczyński, który postanowił zrealizować film dokumentalny o historii kapliczki.
To fajne że ktoś postanowił zrealizować film o tej lokalnej ciekawostce. Tym bardziej, że wiedza o naszych lokalnych zabytkach jest raczej niewielka. A i zainteresowanie lokalną historią - pomijając niewielką liczbę fascynatów, właściwie żadne. Napisałem naszych, ale pośrednio kapliczka jest w pewnym stopniu związana także z historią tego naszego biednego i zaniedbanego Aleksandrowa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.