TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

czwartek, 11 lutego 2016

Grodzisko w Brzeźnie

Miejsce: Jezioro Brzeźno Duże.
Obiekt: grodzisko średniowieczne.

(Publikacja: 10.02.2016 r.)
Brzeźno. Miejscowość w Powiecie Aleksandrowskim. Udałem się tam w celu odnalezienia miejsca w którym miało kiedyś znajdować się grodzisko średniowieczne. Informację o tym obiekcie archeologicznym odnalazłem w Portalu Mapowym NID -
Co to jest to grodzisko? W tym samym miejscu czytamy:
"pozostałość po grodzie obronnym, w obrębie którego zamieszkiwano na stałe, bądź też chroniono się w sytuacji zagrożenia (tzw. grodzisko refugialne). Osadnictwo skupiało się na majdanie, otoczonym najczęściej wałem i fosą. Wał mógł mieć konstrukcję ziemną lub drewniano-ziemną, wzmacnianą niekiedy kamieniami. Na wale wznosiła się drewniana palisada, przecięta bramą obronną. Do tej kategorii zabytków zaliczają się również gródki stożkowate, pełniące funkcję rezydencji rycerskiej. Do budowy grodu wybierano często miejsca z natury obronne, na wzniesieniach, cyplach, itp. Grodziska wznoszono w różnych okresach; na terenie Polski najwięcej obiektów tego typu powstało w okresie wczesnego i późnego średniowiecza oraz epoki brązu. Obecnie grodziska czytelne są najczęściej w postaci wyniesień terenowych, pełniących przy tym istotną rolę w krajobrazie kulturowym.

Na portalu mapowym ikona grodziska odpowiada stanowiskom opisanym w decyzji o wpisie do rejestru zabytków jako grodzisko, gródek bądź dwór obronny (fortalicja)."

Patrząc na ukształtowanie terenu w obrębie jeziora można faktycznie stwierdzić, że kiedyś mógł to być wyraźny cypel, okolony wodą. Na miejscu poza parą bocianów - czyżby wiosna? Oraz łabędziami pasącymi się na polu :-) generalnie nic ciekawego nie znajduję. W miejscu gdzie wg mapy było kiedyś grodzisko dzisiaj jest pole, szuwary lub krzaki. Zastanowiło mnie tylko skąd w polu znalazło się tam tyle pokruszonych cegieł. No bo raczej nie leżą tam od średniowiecza? :-). Wyjaśnienie znalazłem później na mapie topo. Otóż w tym miejscu były kiedyś chyba jakieś zabudowania.


Ogólny obraz tego co zaznaczono na mapce.


Obraz z Lidara poniżej.

4 komentarze:

 1. zaiste wciągające spostrzeżenia

  OdpowiedzUsuń
 2. jeździłem do babci wielokrotnie i nigdy nie spodziewałbym się, że ta wioska może mieć taka historie, az z ciekawości popytam czy moze jakas tajna informacja przechodzi z pokolenia na pokolenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Wiele ciekawostek można znaleźć na temat takich wioseczek. Niestety póki co, żadnej tajemniczej opowieści o Brzeźnie nie znam :-) Pozdrawiam

   Usuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.