TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

czwartek, 7 stycznia 2016

Stacja Otłoczyn

(Publikacja: 07.01.2016)Przed tym jak zajmę się ponownie cmentarzem znajdującym się w miejscowości Stacja Otłoczyn co zaplanowałem jakiś czas temu, postanowiłem najpierw jeszcze zająć się samą wsią a właściwie stacją. Chociaż nie da się omawiać samej stacji bez omówienia wsi bo to przecież administracyjnie jeden organizm. Niewielka to miejscowość. Kiedyś stacja PKP ze starym dworcem. Obecnie przystanek z budynkiem, który kiedyś był dworcem. 


Posługując się Wikipedią o miejscowości tej czytamy:
 • Po pierwsze, sama miejscowość Otłoczyn jest oddalona od przedmiotowej Stacji z jej zabudowaniami o kilka kilometrów,
 • Wieś położona jest nad Wisłą,
 • Od X do XV w. miejscowość należała do kasztelanii słońskiej, diecezja kujawska w Kruszwicy,
Od XII w. diecezja gnieźnieńska, od 1325 r. dekanat inowrocławski, parafia Słońsko,
 • W latach 1466-1772 - województwo inowrocławskie, powiat Podgórz, metropolia gnieźnieńska, dekanat inowrocławski. 
Od 1615 r. dekanat gniewkowski, parafia Podgórz.
 • W latach 1773-1920 - pow. toruński, dekanat gniewkowski, parafia rzymskokatolicka Podgórz. 
Jednocześnie:
Parafia protestancka menonitów Otłoczyn, (wsie Rudak, Maciejewo a od XIX w. również Czerniewice, Pieczenia, Brzeczka, Stare Grabie, Sarnak, Grabie, Poczałkowo i miasto Służewo. 
Od roku 1615 zaczęli osiedlać się w tych okolicach menonici - odłam anabaptystów, którzy uciekli przed prześladowaniami z Niderlandów, Fryzji i Nadrenii. Zwano ich - Olendrzy - nie wszyscy byli mennonitami. Mieli oni opanowaną technikę budowania umocnień w celu ochrony polderów zalewowych Wisły. Budowali domy, młyny, zapory itp. 

W 1793 r. Otłoczyn po II Rozbiorze wszedł do terytorium Prus. Od 1807 r. do 1815 należał do Księstwa Warszawskiego. A następnie znowu powrócił do Prus.

W związku z powstaniem kolei żelaznej powstał w 1862 r. przysiółek Otłoczyna jako grupa budynków urzędników komory celnej na granicy prusko-rosyjskiej i obsługi stacji kolejowej. Osiedle Komornickie lub Komornickie Budy wkrótce staje się stacją Otłoczyn. 

W 1897 r. została wyodrębniona parafia Otłoczyn z parafii na Podgórzu.
W 1905 w Otłoczynie wybudowano kościół protestancki a w 1921r. drewniany filialny kościółek rzymskokatolicki parafii Podgórz.
 • W latach 1920-1939 powiat toruński, gmina Popioły, parafia Podgórz.
Powstanie samej wsi Otłoczyn, leżącej po prawej stronie autostrady bursztynowej jest związane z przeprawą przez bród na Wiśle. Otłoczyny to zbutwiały wymoczony len i stąd ma wywodzić się jej nazwa.

W tle dawna ekspedycja kolejowa. (Wg Geoportalu 1904 r.)

Budynek dawnego dworca. (Wg Geoportalu 1900 r.)

Poniżej kilka znalezionych fot dworca z czasów dawnych.

1900-1903?
1910-1915?

Dawna komora celna. (Wg Geoportalu 1908 r.)
Dawna poczta.
Zabytkowe narty? :-)
Wędrując po wsi napotkać można taki oto przydrożny krzyż. Osoby śledzące mój Blog pamiętają zapewne, że tropię tego typu obiekty. Tak i oto kolejny dla zainteresowanych.


6 komentarzy:

 1. Jeżeli ma to jakiekolwiek znaczenie to pozwolę sobie skorygować:
  1) najstarszy kontrakt z olędrami osiedlonymi w Otłoczynie spisano w 1615 roku. Rękopis znajduje się do dziś w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku.
  2) Kościół ewangelicki na Rudaku budowano w latach 1906-1909 natomiast powstanie parafii ewangelickiej w Otłoczynie wiąże się z wyodrębnieniem jej z parafii ewangelickiej na Podgórzu w 1897.

  Cieszy mnie powrót wątków cmentarnych na blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O super, witam i dziękuję za korektę. Zaraz poprawię. Wątki cmentarne nie uległy zapomnieniu a raczej zawieszeniu. A ja się cieszę z powrotu na Blog dawnych znajomych :-)

   Usuń
 2. Ciekawe są te drzwi metalowe, to jakieś od schronu w piwnicy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanie czy w Otłoczynie był klub piłkarski?

  OdpowiedzUsuń
 4. Che che... Nie przypominam, żebym w Otłoczynie widział gdzieś boisko piłkarskie. Aczkolwiek, może jakiś prehistoryczny...

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.