TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

niedziela, 20 grudnia 2015

Alea iacta est.

Kości zostały ...porzucone?

(Publikacja na blogu: 11.09.2015 r.W Ciechocinku podczas prac prowadzonych przy wale przeciwpowodziowym natrafiono na znaczne skupiska kości ludzkich. Od razu zaczęto szukać genezy tych mogił. Zdawały się sięgać czasów bardzo dawnych. Być może nawet XIX w. i wybuchających wtedy epidemii. Nie wykluczono, że są to pozostałości po jakiejś potyczce wojennej. Może są to żołnierze rosyjscy z czasów powstań niepodległościowych. Może, może, może... Na początku nie wykluczano jednak także, iż mogą to być ofiary terroru aparatu bezpieczeństwa PRL lub hitlerowców. Kości te wedle oficjalnych ustaleń mają jednak wykraczać swym wiekiem jak i pochodzeniem poza granice zainteresowania policji, prokuratury jak i IPN. Zdają się także wykraczać poza zainteresowania historyków jak i archeologów, ponieważ nie wnoszą niczego nowego do tego co już wiadomo.
Mają to być żołnierze carscy z XIX w. Tak więc powstaje pytanie: Kto ma się zająć znaleziskiem?! Może rolnik, który jest użytkownikiem ziemi? Z czysto ludzkiego punktu widzenia, ludziom tym na pewno należy się normalny i godny pochówek. Na czyj koszt teraz ekshumować zmarłych, przeprowadzić ewentualnie próbę identyfikacji i pochować szczątki np na cmentarzu komunalnym? Wedle oficjalnych źródeł ma to zrobić samorząd i konserwator zabytków. Ważne z punktu widzenia regionalisty znalezisko zdaje się być niezłym problemem jeśli chodzi o finansowanie.
Linki do artykułów na temat znaleziska:


A teraz kilka słów o tym skąd się wzięły w Ciechocinku w takich ilościach szczątki żołnierzy rosyjskich. 
C.D.N.Koparka odsłoniła w rowie kilka dużych skupisk w ziemi ze szczątkami.


Poniższy film udostępniam dzięki znajomemu.


20.12.2015 r. ............................................................................................................
Zakończenie. Szczątki zostały pochowane. Musiały zostać skremowane bo taka mała trumna? 

  

4 komentarze:

 1. Ciekawe jakiej narodowości byli ludzie. A ta woda to skąd płynie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No przecież napisano, że rosyjskiej...? Woda to kanał przekopany na potrzeby prac ziemnych na wale. Podobno tłoczy piach z Wisły a potem tym kanałem jest zrzucana z powrotem do rzeki,

   Usuń
  2. No tak w armii carskiej mogli służyć żołnierze różnych narodowości.

   Usuń
 2. To chyba jeszcze nie koniec sprawy. Pojawiają się takie oto komentarze:
  http://forum.pomorska.pl/w-ciechocinku-pochowano-odkryte-ludzkie-szczatki-z-poczatku-xix-wieku-zdjecia-t216151/

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.