TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

środa, 27 sierpnia 2014

Poniemieckie bloki.

Odkąd sięgam pamięcią domy te były nazywane "poniemiecki". Jest ich osiem i są usytuowane przy ul. Hożej. Kiedyś, póki nie zostały przebudowane (nie wszystkie) i wyremontowane, można było zobaczyć na ich ścianach namalowane charakterystyczne "widelce" - strzałki. Według krążącej wśród mieszkańców opinii miały one wskazywać wejścia do schronów przeciwlotniczych podczas nalotów bombowych. Na zewnątrz tych budynków były drzwi do piwnic osłonięte betonowym daszkiem. Według Geoportalu domy pochodzą z 1939 r. Tak więc faktycznie mogły zostać wybudowane przez okupanta. Może dla rodzin urzędników lub żołnierzy, którzy przejęli rządy w Weichselstädt, bo tak w czasie wojny miał się nazywać zgodnie z informacjami Aleksandrów Kujawski. Niestety nie znam historii tych "bloków". Obecnie pomieszczenia w nich są podzielone w taki sposób, że czasem nie wiadomo ile rodzin tam mieszka. Jednak kiedyś mogły stanowić bardzo atrakcyjne mieszkania.
Jak się okazuje na miejscu, bloki są częściowo wyremontowane, częściowo ich stan jest opłakany. Jest ich osiem.Kiedyś na dachach domów znajdowała się dachówka. W tym pod nr 7 widać jeszcze zarośnięte wejście na zewnątrz budynku. Nad nim widoczne zachowane strzałki. Kiedyś jak dobrze pamiętam, wypełnione białą farbą. Trzy strzałki.

Budynek ma dwa wejścia na przeciwnych ścianach. Czyżby względy bezpieczeństwa? 


Obecnie dwa z w/w domów zmieniły swój wygląd tak, że zupełnie nie przypominają oryginału. To efekt przeprowadzonego dość niedawno kompleksowego remontu. Wszystkie domy skupiają się wokół ulicy Hożej.

Ten budynek wraz z sąsiadem po drugiej stronie ulicy miał podobno należeć do wyższych urzędników bądź też oficerów. Dookoła okna widoczne zamazane ślady po strzałkach.

Dzięki uprzejmości Piotra M. zamieszczam foto ul. Hożej z lat 60.


Z tego co pamiętam.. Jednak mogę się mylić. Poniemieckimi nazywano także dwa bloki stojące w niedalekim sąsiedztwie powyższych. A dokładnie po lewej ich stronie. Geoportal wskazuje na 1945 r. budowy jednego z nich. Czy faktycznie Niemcy zaczęli, bądź też wybudowali w tymże roku jeszcze dwa bloki lub tylko jeden, nie wiem. Może to jakieś przekłamanie w informacjach.

Ciekawostka... na stronie Aleksandrowskiej Izby Historycznej znajdującej się na "NK" (tak na marginesie to szkoda, że AIH nie posiada własnej strony internetowej) znalazłem takie oto zdjęcie. Wg podpisu zdjęcie pochodzi z Aleksandrowa Kuj. i przedstawia żołnierzy Armii Radzieckiej. Zamieszczam to zdjęcie, ze względu na pewien szczegół widoczny w lewym górnym rogu zdjęcia. Widać tam fragment strzałki bardzo przypinającej te z murów poniemieckich bloków. Nie jest to chyba element jakiejś dodatkowej grafiki namalowanej na zdjęciu.Poniżej link do Google Street View gdzie można obejrzeć wszystko prawie jak w realu:
https://www.google.com/maps/@52.8776821,18.6993042,3a,75y,358.5h,83.86t/data=!3m4!1e1!3m2!1srdsV94O24IcAmUtZQ2YG8w!2e0

6 komentarzy:

 1. Może ktoś posiada zdjęcia ul. Hożej z lat powojennych. A ta dachówka to by jeszcze nasz przeżyła, nie potrzebnie ją wymieniali. I te dwa najmniejsze budynki, które są najbliżej ul.Parkowe były oficerskie, mieszkali tam żołnierze wyższej rangi, i był to budynek o wyższym standardzie. O schronach to wiedziałem ale tak naprawdę tych strzałek nie zauważyłem. Czyli człowiek wszystkiego nie wie a historia jest tak blisko nas "za oknem". I obok tych budynków jest też na ul. Parkowej tzw wojskowy dom, ale tam mieszkali rodziny żołnierzy już w innym okresie powojennym. Fajnie że coś podpowiedziałem i temat powstał ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ja również chętnie bym zamieścił takie zdjęcie w tym poście. Faktycznie, zapomniałem o tym co było zawsze tak blisko mnie. Masz rację, że to co blisko często jest przez nas najmniej dostrzegane. Jeszcze raz dziękuję za natchnienie :-) Od znajomego słyszałem dowiedziałem się że te domy były budowane z przeznaczeniem dla podoficerów okupanta oraz urzędników.

   Usuń
 2. Ujęcie ulicy Hożej, pochodzące z lat 60. XX wieku, zostało upowszechnione na pocztówkach wydanych przez "Ruch". Jest to jak dotąd jedyne znane mi zdjęcie. Innych należałoby poszukać w albumach osób, które mieszkają na opisanej ulicy. Wysyłam koledze zdjęcie i mam nadzieję, że znajdzie tu swoje miejsce.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie jaki chodnik zakręcony.

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.