TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

czwartek, 26 stycznia 2017

Zderzyły się kiedyś dwa pociągi.

Ok. 7km. od Aleksandrowa Kuj. jest miejsce gdzie 19.08.1980r. zderzyły się ze sobą dwa pociągi: towarowy z osobowym. W tym czołowym zderzeniu zginęło 67 osób. 
Na miejsce katastrofy można dostać się z trasy E-1 albo z Aleksandrowa, rowerem jadąc leśnymi drogami przy torach PKP. Jednak na końcu obecnie jest teren budowy autostrady i trzeba trochę pokombinować, żeby dojechać do jedynki.

19.08.1980r. o godz. 4:20 towarowy 11599 stojący w Otłoczynie czekający na zezwolenie na przejazd, nagle ruszył... uszkodził zwrotnicę i wjechał na niewłaściwy tor. Do dzisiaj pozostaje tajemnicą dlaczego tak się stało. Prowadzone śledztwo tego nie wyjaśniło.
O 4:35 z Torunia tym samym torem nadjechał pociąg nr 5130 do Łodzi... Po drodze była Brzoza Toruńska.


http://wikimapia.org/#lat=52.9431164&lon=18.6962693&z=16&l=28&m=b
Trasa ok. 16km. Szybki rower.

http://histografy.pl/najwieksza-katastrofa-kolejowa-polsce/

"(...)dyżurna posterunku w Brzozie, machając zieloną latarką, dała maszyniście sygnał: WOLNA DROGA. Chwilę później usłyszała dzwonek telefonu. Gdy podniosła słuchawkę, usłyszała Woźniaka krzyczącego, że trzeba zatrzymać pociąg do Łodzi. Normalnie powinna rozłożyć na torach spłonki, których wybuch mógł uprzedzić maszynistę o nadciągającym niebezpieczeństwie. Mogła też machać czerwoną latarką. Ale było już za późno. (...)"

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100729/TORUN01/808377316 UWAGA! Artykuły nie należą do tych, które się czyta a potem się o nich zapomina...

http://www.youtube.com/watch?v=Rbc9xOLCuEw
http://www.youtube.com/watch?v=VsnmdjOGiXc&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=QCapNS4xwPA&feature=relmfu

Czy miejsce to można nazwać atrakcja turystyczną? Raczej nie, jednak dostęp do niego potencjalnego turysty, który chciałby się tu zatrzymać i chwilę pomyśleć jest obecnie tragiczny. Ani nie ma gdzie samochodu zatrzymać. Ani gdzie wjechać. Żadnego oznaczenia przy drodze także nie zauważyłem. Kiedyś podobno przy trasie E-1 była tablica. Nic tam takiego teraz nie widać.

Gagarin.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/ST44-862_locomotive.jpg


6 komentarzy:

 1. To smutne a nawet tragiczne wydarzenie, pamiętam jak dziś. dodatkowo owiane tajemnicą. Od tamtej pory wprowadzono na nastawniach i w pociągach łączność radiową. Gdyby już wcześniej istniała, a nie był to szczyt techniki, do wypadku w tej skali by nie doszło. Pociąg z Kołobrzgu do Łodzi można byłoby zatrzymać wcześniej. No cóż technika nas niekiedy gubi, częściej jednak ratuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak XXw. a żeby ostrzec maszynistę trzeba było rozkładać spłonki. Ciekawe czy wiele się zmieniło. No i jeszcze to, że maszynista miał kilka godzin pracy za dużo. Co prawda w tym przypadku to raczej jego wina, ale ile razy jest tak, że pracownicy wykonują niebezpieczne zadania bez odpowiedniego wypoczynku. Wszystko jest dobrze do czasu kiedy się coś takiego stanie. Wtedy wszyscy się zastanawiają kto zawinił... Organizm ludzki to nie maszyna, nie da się przewidzieć do końca i obliczyć jak zareaguje w stresie czy w zmęczeniu...

   Usuń
  2. Ja te zdarzenia pamiętam chyba bardziej z relacji byłych milicjantów, niż z własnych.

   Usuń
 2. Mechanik Parowozu stojącego obok feralnego Iwana, opowiadał, oprawiając nutrie Ojca zupełnie inną historię niż ta oficjalna. Ale niestety byłem wyganiany z dwóch powodów: pierwszy prozaiczny - drastyczność sytuacji, drugi - czasy, podstawówkę kończyłem w 1989.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ktokolwiek kto czyta te relacje z prowadzonych przez dziennikarzy śledztw i myśli logicznie może wysunąć różne wnioski. do tego dochodzą realia tamtych lat i sprawa nie jest tak oczywista jak się wydaje. można by nawet pokusić się o teorie spiskowe itp. ale chyba są to zbyt niedalekie czasy. sam zamieszczając tego posta wahałem się czy to zrobić i co napisać. Świadomie pomijam to co co mi się samo na myśl nasuwa.

   Usuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.