TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

środa, 29 października 2014

Kościół w Kobielicach. Niedaleko Sędzina.

(Pierwotna data publikacji na blogu to zdaje się :-) 30.12.2013 r.)

Wyspa zieleni na mapie Kobielic. Przypadkowy przechodzień czy kierowca nie domyśla się nawet, że drzewa kryją lokalną tajemnicę :-)


Mówiąc o totalnym zadupiu w powiecie aleksandrowskim możemy z całą odpowiedzialnością i bez namyślania wskazać Kobielice. Jak to mówią; wrony mają tam swoją pętlę. Czego tam można szukać? Ano jak zwykle u mnie lokalnych ciekawostek. Tym razem informacja przyszła ze źródła. Czyli z w/w zadupia. A do źródła dotarł jak zwykle mój niezawodny agent i wywiadowca :-)) Chwała jemu i podziękowania. A o cóż chodzi? Chodzi o kościół w Kobielicach. Nie szukajcie. Na pewno go tam nie znajdziecie. Ale jak się okazuje kiedyś był.
Z zaprzyjaźnionego źródła otrzymałem anonimowe opracowanie o parafii kobielickiej, którym to podpieram się w swej wędrówce w przeszłość.
W źródle tym czytam, że w Kobielicach stał drewniany kościół w centrum wsi, otoczony cmentarzem. Teraz próżno by go tam szukać. Od dawna nie istnieje w/w kościół ani cmentarz.
We wspomnianym źródle czytam, że przez Kobielice biegła droga prowadząca do Kalisza. Był tam dwór i karczma. W lesie natomiast. Tu kolejna ciekawostka, znajdował się cmentarz rodzinny jednego z właścicieli wioski.
Wg źródła pierwsza pisemna wzmianka o kościele pochodzi z 1325r. Cmentarz kościelny miał mieć powierzchnię ok. 70arów. Przy kościele były także postawione dzwonnica oraz kostnica. Kościół miał też swoją plebanię.
Wg opracowania kościół ten w wyniku niekorzystnych dlań splotów okoliczności i zawirowań dziejowych tracił stopniowo na znaczeniu. Aż wreszcie po roku 1895 został zamknięty. Zrujnowany uległ zniszczeniu przed rokiem 1939.
Źródło podaje także, że w pobliskim kościele w Sędzinie, który przejął na siebie obowiązki zapomnianej parafii znajdują się przedmioty, elementy wyposażenia pochodzące właśnie z tego z Kobielic.
Podobno budynek kobielickiego kościoła swym wyglądem przypominał obecnie znajdujący się kościół w Sędzinie. 

Kościół w Sędzinie. Moim zdaniem najładniej oświetlony kościół na terenie powiatu aleksandrowskiego. 
W cytowanym opracowaniu zamieszczono ilustrację odtwarzającą to co opisane:

Autor R. Modrzejewski


Miejsce w którym kiedyś stał kościół, dzisiaj.


Zamieszczam odnaleziony w necie artykuł, który zapewne posłużył jako wzorzec dla tego opracowania, które było w moich rękach. No chyba, że odwrotnie.http://wikimapia.org/#lat=52.7206993&lon=18.5245972&z=16&l=28&m=b
29.10.2014 r.
...................................................................................................................................................................
Post doczekał się kontynuacji. Jak się okazuje pamięć o kościele i cmentarzu w Kobielicach doczekała się pomnika. Miejsce przywrócono dla żywych i to w sposób zaskakująco ciekawy jak na warunki wsi. Ale to już nie pierwszy raz kiedy gmina zaskakuje miasto... 

Zniknęły krzaki i kupa zielska.


Pojawiły się tablice informacyjne.


Wg mnie wzorowo potraktowany temat. Obok "monumentalnych głazów" z pamiątkowymi tablicami w stylu "tu poległ" i jest fajnie tylko, że i tak nikt nie wie o co chodzi, w Kobielicach postawiono gabloty z informacją i zdjęciami. Widać, że tak naprawdę koszt inwestycji nieduży a efekt miły dla oka. Myślę, że przypadkowy turysta, rowerzysta przejeżdżając tędy, zatrzyma się zaciekawiony i podejdzie zobaczyć co to za miejsce.


Autorem zdjęć jest mój kolega Jędrzej, którego pozdrawiam i dziękuję za info.

Acha i jeszcze jedno... Taka moja rada. Jeśli znajdzie się w okolicy jakiś nie spełniony artysta z pisakiem albo inny wielbiciel trunków wyskokowych, który to zapragnie wyrazić w tym miejscu swoje uczucia, dewastując jego wygląd to Panie i Panowie zarządzający. Trzeba natychmiast zareagować i wyczyścić tudzież naprawić. Dlaczego? Bo za chwilę to miejsce przyciągnie innych im podobnych i zamieni się w Park Jordanowski w Aleksandrowie Kuj. lub Ścieżkę Przyrodniczą "Świerczyna" czy inne podobne miejsce zapomniane przez Boga i ludzi. Tam gdzie ktoś wyrzucił śmieci, za chwilę ktoś inny wyrzuci śmieci... I ani policja ani straż gminna czy leśna tego Sama! nie zmieni. Bez współpracy proboszcza, komendanta i burmistrza zawsze będzie bałagan ... :-) ...Dobre na hasło wyborcze :-))))

11 komentarzy:

 1. I za takie historie lubię tego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe co to za Agent wyszperał te wiadomości ..... znajomy opis ....

   Usuń
 3. znam te miejsca, pochodze z Sedzina.
  kiedys szlak bursztynowy...pozniej dwor, karczma, teraz`pola i krzaki. Wszystko jest igraszką czasu.
  Caly teren wzdluz Bachorzy jest intyrgujacy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kościół faktycznie przepięknie oświetlony.

  OdpowiedzUsuń
 5. I znów igraszka czasu miejsce po byłym kościele i cmentarz zmieniło się nie do poznania. Choć nie w tym samym miejscu co dokładnie stał kościół ale miejsce doczekało się swego uznania...Pamięci o osobach pogrzebanych w tej ziemi .W dniu 26 Października 2014r. o godzinie 16stej będzie uroczyste poświecenie nowego krzyża zostanie odprawiona msza święta i różaniec.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak lokalne ciekawostki stają się lokalną oficjalną historią. Może zamknę bloga albo się będę musiał przekwalifikować? Che che. Cieszę się bardzo, że tak się dzieje. Witam i dziękuję za info. Może się kiedyś wybiorę zrobić zdjęcia.

   Usuń
 6. Świetny wpis, cieszę się że jest sporo osób, które interesują się naszą historią i kulturą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od urodzenia mieszkam w Kobielicach, ale w tych w woj.śląskim i bardzo chciałbym kiedyś zawitać w waszych Kobielicach. Bardzo ładne miejsce, kościół zapiera dech w piersi.
  Pozdrawiam. Piotr.

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.