TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

środa, 14 marca 2012

Zdezelowany pałac w Seroczkach.

Gdyby ktoś to dzieło odnowił to mielibyśmy na terenie powiatu architektoniczne arcydziełko. A tak mamy melinę. Za komuny był tu jakiś zakład hodowli czegoś. Wtedy pewnie budynek był remontowany. Teraz to ruina. Wokoło park. Z tyłu na zapleczu jakieś stawy. I tu na zapleczu perełka. Zabytkowa kapliczka. Nadal używana. W Seroczkach nie ma kościoła. Właściwie to nic tu nie ma. Osiedle - pamiątka po dawnym zakładzie rolnym zapewne.
Szaro, smutno. Ubogo. Jedyny ruch widać na drodze Radziejów - Aleksandrów. Do pałacu prowadzi brama, też pewnie z czasów jego świetności.Szaro...


Kolumny robią wrażenie. Ech... dlaczego w Lubostroniu jest tak pięknie?

Według Geoportalu to dwór szlachecki z 1880r. Właściciel to Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach jak wskazują wykazy.


Ma to być kaplica z 1780r.

Źródła podają, że dwór postawiono dla Antoniego Bogatki herbu Pomian. Po wojnie jak przystało na dobra obszarnika, wyposażenie dworu zostało bądź zniszczone, bądź rozgrabione. Ciekawe czy u okolicznych mieszkańców nie ma jeszcze jakichś pozostałości po właścicielach dworu. No tak... kolejny raz przekonujemy się, że władza ludu była bezwzględna dla zabytków. Szkoda.
...................................................................................................................................................................
19.04.2016 r.
Do Seroczek trafiam ponownie. Tym razem obchodząc park za pałacykiem natrafiam na ogromne doły. Prawdopodobnie kiedyś były to stawy, kanały ozdobne z wodą. W jednym z dołów wyspa. Na niej pozostałość po budowli. Pewnie była to altana.


Patrząc na mapę widać, że park z pałacem w terenie zajmują spory obszar. 

7 komentarzy:

 1. Stan jeszcze do uratowania. Naprawdę piękny pałacyk, a i park niczego sobie. Szkoda tych naszych zabytków, nie mamy ich za wiele.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. W miejscowości Seroczki znajduje się drewniana kaplica z 1780 r. p.w. św. Jana Ewangelisty zbudowana na zrąb, oszalowana, ośmioboczna, kryta dachem namiotowym z latarnią. Wewnątrz grupa Ukrzyżowania (krzyż i rzeźby Maryi i św. Jana Ewangelisty. Stoi w parku za pałacem po dziedzicach Bogatkach. Pierwotnie kaplica ta stała na starym cmentarzysku z przeł. XIII/XIV w. na polach na północ od wioski. W latach 20-tych XX w. w całości przeniesiona (przeciągnięta na palach) na obecne miejsce.
  W latach 60-tych XX w. dokonano ekshumacji resztek szczątków pochówków i przewieziono do Bydgoszczy na cmentarz Nowofarny do kwatery wojskowej.http://web.diecezja.wloclawek.pl/parafia/straszewo/para.html
  Znalazłem ciekawą informację. Myślę, że wiarygodna bo zamieszczona na stronie Parafii. O ile oficjalnej oczywiście.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mieszkam w Seroczkach. Uważam,że pałac jest ładny , ale podobno w nim straszy.......

  OdpowiedzUsuń
 4. Spadkobiercy mieszkają w Opolu, jakoś nikt im nie zwraca zagrabionego domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwykle takie budowle mają wielu potencjalnych spadkobierców. Jestem ciekaw co by Ci spadkobiercy mieli zrobić z tą zrujnowaną posesją i zaniedbanym parkiem? Sprzedadzą? A komu? I kto to kupi? Co im po tym terenie w takiej za przeproszeniem dziurze? Napisać coś jest łatwo. Szczególnie anonimowo. Ale pomyśleć o tym co się pisze to już gorzej? Pozdrawiam. A to raczej Oni chyba musieliby zwrócić się z wnioskiem. Raczej nikt nie będzie szukał takich osób...

   Usuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.