TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

niedziela, 5 lutego 2012

Cmentarz, którego nie ma w Raciążku.

Omawiany cmentarz znajdował się przy ulicy Szkolnej. Jest wyraźnie zaznaczany zarówno na starych jak i (powyżej) na współczesnych topo.
Byłem kiedyś w tym miejscu. Zatrzymałem się bo zastanowił mnie jego wygląd. Nie wiedziałem, że tu kiedyś był cmentarz. Fragment łąki z takim czymś z rur co wyglądało jak krzyż. Niedawno w sumie dowiedziałem się o charakterze tej łąki. Spostrzeżenie moje, że coś tu kiedyś było, potwierdziło się :-)
W necie piszą, że był to cmentarz epidemiczny ( http://lapidaria.wikidot.com/). Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Raciążek (http://www.bip.raciazek.lo.pl/?cid=163) podaje, że był to cmentarz choleryczny z roku ok. 1880.
Teraz faktycznie jest tam krzyż. Po cmentarzu poza kwadratem otoczonym polami chyba nic już nie zostało. Pogoda raczej nie zachęca do zwiedzania. Temperatura oscyluje wokół -15 stopni brrr. Nic tam ciekawego już chyba nie ma. Właściwie to nie wiem jaka jest historia tych epidemicznych cmentarzy i nie mogę tego nigdzie znaleźć.

Karawak


Zgodnie z mapą geo właścicielem działki na której znajdował się cmentarz jest PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA PW. ŚWIĘTEGO HIERONIMA W RACIĄŻKU.

Mapa WIG przedwojenna.

8 komentarzy:

 1. O kolejny cmentarz :)
  Tym razem pocholeryczny. Tak podaje m. in. Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Raciążek. W latach 80. XIX w. na terenie dzisiejszego powiatu aleksandrowskiego wybuchła epidemia cholery. Nic nowego, podobne epidemie zdarzały się już wcześniej, np. w latach 30. i 50. XIX w. Efektem są lub były takie właśnie cmentarze. Przeważnie były objęte takim samym tabu, które dotyczyło i innych cmentarzy. Dlatego do dziś rolnicy nie zamierzają zaorać stojących niekiedy na środku pola skupisk bujenej, rozkrzaczonej zieleni. Oczywiście nie wszędzie traktowano je z takim szacunkiem. "Choleryki" stały również w Zakrzewie i w Ciechocinku między tężniami jednak nie potrafię wskazać dokładnej ich lokalizacji gdyż tereny te najprawdopodobniej przekształcono na użytkowe, a innych śladów ich bytności w postaci karawaków - krzyży cholerycznych brak.
  We wspomnianym w poprzednim poście Straszewie taki cmentarz istnieje do dziś i jest zaznaczony na Wikimapii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam!
   Cmentarz choleryczny w Zakrzewie również znajduje się do dzisiaj, a nawet został kilka lat temu uporządkowany i upamiętniony tablicą i krzyżem, miejsce wrzuciłem na wikimapie:
   http://wikimapia.org/#lat=52.7559575&lon=18.6215472&z=17&l=28&m=b&show=/23272215/Cmentarz-choleryczny

   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. a właściwie to dlaczego niby po epidemiach ludzi chowano oddzielnie? przecież po śmierci nikt się już mógł zarazić

  OdpowiedzUsuń
 3. no właśnie + a tak wgl podoba mi się jak się zajmujesz takimi rzeczami, sama myślałam ,żeby z koleżanką w te wakacje czymś takim się zająć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak pozdrawiam anonimowe ONA ciesze się, że lokalne tajemnice trafiają również w gusta kobiet che che życzę szczęścia na drodze poszukiwawczej

   Usuń
  2. ale mam prośbę do wszystkich wszelkie ogólne chwalby na temat bloga oraz skargi itp proszę zamieszczać w księdze życzeń w postach komenty raczej na temat postów bo się robi bałagan a ja nie mam czasu na sprzatanie ani chęci :-))

   Usuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.