TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

sobota, 26 marca 2011

Barbakan w Sierzchowie :-)

Sierzchowo - mała wieś w gminie Waganiec. W centrum, ciekawy, rzucający się w oczy obiekt. Zawsze się zastanawiałem co to jest? Albo raczej co to było? W necie gdzieś na stronie Urzędu Gminy Waganiec w jakimś opracowaniu dotyczącym gminy, znalazłem malutki fragment dotyczący tegoż zabytku. Piszą tam, iż była to kiedyś... kuźnia, adaptowana później na kaplicę. Jest to obiekt murowany z cegły (co widać) ośmioboczny z krenelażowymi fialami w narożnikach. Kuźnia? Mi kuźnia zwykle kojarzyła się z czymś inaczej wyglądającym. To wygląda jak jakaś wartownia, albo posterunek. Może to był biurowiec kuźni?:-) Korzystając z sobotniej pogody i odrobiny słońca zrobiłem kilka fotek obiektu. Pewnie - sądząc po stanie ścian - już niedługo będziemy się cieszyć jego widokiem.
Drzwi są zamknięte, ale do środka można zajrzeć przez wybite szyby. Nic ciekawego nie widać :-(
Jak się przyjrzeć to z lewej na dachu wykończenie tworzy jakby komin?

27.02.2012r.
Prawdopodobnie obiekt pochodzi z 1859r. ale nie jestem pewny. I jak wynika z Geoportalu znajduje się w rękach prywatnych. Nie znajduje się chyba także pod opieką konserwatora.

5 komentarzy:

 1. Fajny ten Barbakan. Dziwne.., człowiek jeździ po świecie, nawet kilka razy w roku tą drogą i nie widzi tego co stoi tak blisko.

  OdpowiedzUsuń
 2. ano można jeszcze kilka ciekawostek w naszym powiecie odnaleźć

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie ten konserwator? W tym Sierzchowie jest jeszcze ciekawy dworek, także ruina

  OdpowiedzUsuń
 4. tak ale chyba ten dworek jest zamieszkały i pewnie należy do gminy - kasa, kasa, kasa...

  OdpowiedzUsuń
 5. Chodziłam tam na religię w S.P 😁

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.