TAGI (szukasz postów powiązanych tematycznie tu je znajdziesz):

wtorek, 5 czerwca 2012

Zaginiony cmentarz nad Tążyną. Pieczenia.

Widoczny fragment po nekropolii.
O miejscu tym dowiedziałem się od kolegi, całkiem niedawno.
Dostać się tu można starą drogą prowadzącą przy Tążynie ze Starego Rożna i starego mostu do przejazdu kolejowego w Otłoczynie czy jak kto woli w Otłoczynku. Można też dostać się bezpośrednio tutaj z Aleksandrowa przez most w lesie koło leśniczego. Mówią na to Czarna Droga. Na skrzyżowaniu dróg, przy drodze, krzaki, krzaki, krzaki. Ale jak się dobrze przyjrzeć można jeszcze odnaleźć ślady starego cmentarza.
Kurczę, tyle razy człowiek tędy za młodego przejeżdżał rowerem... I dopiero niedawno dowiedziałem się, że tu były groby. Spotkałem się z opinią, że tu nie było żadnego cmentarza tylko doszło tu do czyjejś samobójczej śmierci. No cóż może i to prawda, iż ktoś postanowił zakończyć swój żywot w tym miejscu. Jednak czasem ludzie sięgają do wspomnień zapominając o tym, że historia sięga  w czasy bardziej odległe, niż np ostatnia wojna.
Na jednej ze starych map z 1909r. cmentarz ten jest bardzo wyraźnie zaznaczony. Nazwa miejscowości w której bezpośrednim sąsiedztwie znajdował się cmentarz to Sachsenbruck. Saksoński Most - miejscowość przy przejściu granicznym na Tążynie. Lub jak kto woli w czasach bliższych prawdopodobnie Pieczenia.
Wg info z tej strony: http://lapidaria.wikidot.com/start był to cmentarz ewangelicki. Jeden z wielu opisanych przeze mnie.To drzewo to znakomity drogowskaz.

Zimą. Skrzyżowanie dróg. Na wprost i z tyłu Czarna Droga. Z lewej charakterystyczne drzewo zaznacza miejsce gdzie był cmentarz.

12.04.12..........................................................................................................................................................................................................................................
Kolejne wejście w krzaki. Coś się jeszcze znalazło.

Niemieckie okopy biegną za cmentarzem.

Nowy mostek. Jak na środek lasu to ta konstrukcja jest wręcz fajna :-) Zaraz przychodzą na myśl zabory.
Mapa z 1923r. jak wskazuje adnotacja na dokumencie z wyraźnie zaznaczonym symbolem cmentarza w omawianym miejscu.


13 komentarzy:

 1. dodałem foty to odświeżam posta , może ktoś doda jakieś info

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to o tym jak mniemam cmentarzu R.S. pisał w komentarzach gdzie indziej: http://jerzy-foto.blogspot.com/2012/03/poszukiwania-cmentarza-w-lesie.html#more

   Usuń
 2. Witam!
  Tak, chodziło o to właśnie miejsce. Jak ja tam byłem parę lat temu to były jeszcze dwa nagrobki. Na jednym były wyraźne napisy w języku prawdopodobnie staro-niemieckim. Przypuszczam, że skoro nie wrzuciłeś tu fotki z żadną z tych tablic, to pewnie ich już nie ma. Taki to już los starych cmentarzy. Oczywiście, że był to cmentarz, a nie jakieś ślad po samobójstwie. Prawidłowo zidentyfikowałeś cmentarz zaznaczony przecież na mapie. Cmentarz był położony przy komorze celnej Pieczenia, osady w której była karczma i pruski punkt odprawy celnej. Komora celna podlegała pod komorę Otłoczyn, miała swoich urzędników, zabudowania, a o ile dobrze pamiętam to nawet małą szkołę. Osada ta funkcjonowała na pewno już od początku XIX w. Transportowano przez nią duże ilości drewna z lasów należących do Wodzińskich, z których duża część na skutek rozbiorów, znalazła się po pruskiej stronie granicy. Osada ta była zatem starsza od Aleksandrowa.
  Pozdrawiam
  R.S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. teren cmentarza jest otoczony przez drogę , rów przeciwczołgowy i okopy pełno tu krzaków i zielska, mogłem coś przeoczyć jednak nie sądzę. jeśli to musiało by to być gdzieś z boku albo pod zielenią. dziękuję za info i pozdrawiam

   Usuń
 3. zastanawiam się czy są jakieś archiwalne ślady po tych poligonowych osadach - przecież muszą jeszcze żyć ludzie którzy zostali wysiedleni z tych ziem kiedy poligon się rozrastał - jakieś fotografie, wszędzie można znaleźć jakiś pamiątki z miasta i okolic ale tu cisza. wiem że administracyjnie to już nie nasz powiat ale przecież historycznie to te tereny były związane z aleksandrowem, służewem

  OdpowiedzUsuń
 4. A propos cmentarzy, był zaraz za Zajazdem, wtedy Leśnym cmentarz. Nie przedstawię lokalizacji, ale z grubsza leży/ał po prawej stronie, jadąc na północ, drogi gruntowej równoległej od zachodniej strony E75, DK1. Byłeś może tam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sądząc po tym opisie chodzi ci o ten: http://jerzy-foto.blogspot.com/2011/02/cmentarz-nad-tazyna.html

   Usuń
 5. Cmentarze szczególnie te zaniedbane porośnięte roślinnością bez ludzi i kolorowych neonów, świateł. Niemy świadek historii... fajny temat do zdjęć, sam się wybiorę chyba na cmentarz (cokolwiek by to nie znaczyło) ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeżeli interesują kogoś zapomniane, leśne cmentarze to zapraszam na forum BASTION INOWROCŁAW. Jest tam obszerna galeria z kilkunastoma cmentarzami z terenu Puszczy Bydgoskiej.

  OdpowiedzUsuń
 7. ...I jeszcze jedno...Wydaje mi się, że cmentarz w Brzeczce i Maciejewie to ten sam obiekt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziekuje za zaproszenie. co do drugiego wpisu mogę odpowiedzieć dwa razy: a. tak masz rację to jeden cmentarz, b. tak faktycznie wydaje ci się ;-) co prawda twoja wypowiedź nie znajduje się we właściwym poście ale odpowiadam. wszystko zależy od tego co rozumiemy pod nazwą brzeczka maciejewo. Kiedyś i obecnie... Brzeczka to miejscowość blisko dzisiejszego Grabia. Maciejewo.. no cóż przyjmijmy, że to miejsce gdzie był młyn Zwolińskiego. Pytanie jak daleko ta osada sięgała administracyjnie. Następna obok niej na wschód jest Pieczenia. Jeśli spojrzysz na mapę WIG przedwojenną to zobaczysz, że na linii Tążyny od dzisiejszego Grabia do Rożna Parcele są DWA cmentarze. Poepidemiczny i ewangelicki. Jeden w Brzeczce drugi no cóż chyba Pieczenia? Ale może administracyjnie kiedyś Maciejewo. Stąd moje znaki zapytania w postach poświęconych tym cmentarzom.

   Usuń
 8. http://jerzy-foto.blogspot.com/2012/03/poszukiwania-cmentarza-w-lesie.html http://jerzy-foto.blogspot.com/2012/04/gdzie-by-cmentarz-w-brzeczce-teraz-juz.html zapewne chodzi ci o to (na drugi raz pisz proszę tam gdzie twój powinien się znaleźć. co prawda akurat nie dałem tu zdjęć map bardziej szerokich ale jak wejdziesz w mikimapie to zobaczysz dwa cmentarze.

  OdpowiedzUsuń

Spam jest natychmiast usuwany. Spam will be deleted!

Dziękuję za poświęcony czas. Aby kontynuować przeglądanie starszych wpisów kliknij na link "starsze posty" lub wejdź w archiwum.